Casea Lynx

Jako jeden z prvních jsem před lety koupil DAC Casea Lynx. Používal jsem ho ze zesilovačem Naim, reprobednami Harbeth, singálovými kabely AudioArt IC3-RCA, USB kabelem Chord USB SilverPlus (3m), zdroj byl MacBook Pro. Dlouhá léta jsem s tím byl velmi spokojený, ovšem jen do chvíle, kdy jsem si pořídil nový CD přehrávač Creek, který jsem připojil přímo do zesilače. Ve srovnání s ním zněla hudba z Casea Lynx najedno velmi mdle, bez prostoru, jako by si zvuk sedl někam doprostřed na zadek.

Vše jsem konzultoval s panem Vránou a dohodli jsme se na následujícím řešení. Jako zdroj hudby slouží Intel NUC, pořídil jsem nový USB kabel o délce 1m a nové signálové kabely, vše od firmy Sroll, a dále pan Vrána provedl upgrade mého Lynxu na verzi číslo 3. Výsledek? Fantastický!!! Hudba se najednou krásně rozlila do prostoru, do stran i vpřed a vzad. Úžasné je podání nástrojů, které jsou naprosto přesně ohraničené, ale není to ostrý, suchý přechod. Přechod je zcela pevný, ale zároveň není nepříjemně ostrý. Tělo nástrojů je neuvěřitelně plné, jako kdyby byl prostor každého nástroje naprosto zcela vyplněný, není v něm ani kousek prázdného místa. Tento dojem je v celém spektru, výšky, střed, basy jsou naprosto úžasné. Hudba je vzdušná, v prostoru, ale zároveň naprosto pevná a plná. Přehrávač Creek nyní v podstatě nemůžu používat, protože zvuk je o třídu až dvě horší, než zvuk přes Casea Lynx. Je to přímé srovnání s identickými nahrávkami z jednoho CD, takže je vyloučen vliv různé kvality nahrávky.

 

 

Jan S.

[nahoru]

Pioneer DV-610

Dobrý deň.  Chcel by som sa poďakovať firme Casea, menovite pánovi Vránovi za konzultácie a výraznú pomoc pri modifikácii môjho DVD- SACD prehrávača Pioneer. Poďme pekne po poriadku. Pred istým časom som kúpil HTPC Sony Vaio a prepojil som ho s DAC Perreaux . Zvuk môjho audia sa tým posunul na lepšiu úroveň ako to bolo pred tým, keď som audio počúval cez CD z Pioneeru. Bolo my však ľúto vyhodiť hardverový prehrávač a tak som rozmýšľal, či sa nedá vylepšiť. Napadlo ma, že možno pomôže výmena „hodín“ v prehrávači. Kontaktoval som pána Vránu, prekonzultovali sme to a zakúpil som od neho modul hodín so správnou frekvenciou pre môj prehrávač. Potom sme prebrali ako presne zapojiť hodiny do prehrávača a keď som to zrealizoval, bol som veľmi potešený zvukom môjho prehrávača. Ten sa výrazne zlepšil a predčil tak zvuk ktory som mal doteraz z PC. Hlodal vo mne však červík pokušenia, či to nejde ešte ďalej zlepšiť. A tak Pioneer putoval k pánovi Vránovi a on my vylepšil napájací obvod aj časť súvisiacu s digitálnym výstupom. Po návrate Pioneera domov som zaregistroval ďalší výrazný posun. Týmto chcem ešte raz poďakovať  pánovi Vránovi, že mi umožnil zažiť toľko potešenia z dobrej hudby u mňa doma.

 

Martin G.

[nahoru]

Kenwood KA-7020 renovace a tuning

Konečně jsem se dostal k poděkování za provedený servis na mém zesilovači Kenwood KA 7020. Cesta k vám do Casea se určitě vyplatila. Zesilovač teď dává hudbě neskutečný prostor a užívám si poslech s každou nahrávkou. Oxidace přepínačů a potenciometru váhy byla opravdu pro reprodukci zásadní, teď je zvuk jak z jiného světa. Ještě jednou díky, s pozdravem Tomáš B.

 

Tomáš B.

[nahoru]

Rozšíření předzesilovače Musical Fidelity kW o symetrické XLR výstupy a vylepšení zvukových vlastností

1.1.2018
Posielam niekoľko prvých postrehov po zapojení aparátu do môjho systému:
 • V prvom rade je patrný rozšírený, jasneší a lepšie artikulovaný prednes na oboch frekvenčných extrémoch;
 • Lepšie sú artikulované detaily, čo je zrejmé najmä na vernejšom podaní charakteru nástrojov a ich vykreslení v priestore a ich lepšia separácia;
 • Samozrejme mikro a makro dynamika sú úplne skvelé. Tým, že ani výkonový zosilovač, ani reprobedne nemajú s prenosom dynamických kontrastov problém, tak tento aspekt skutočne vyniká a hudba nadobúda skutočne reálne kontúry.
 • Podarilo sa vám zachovať veľmi dobrú rovnováhu medzi novými vlastnosťami aparátu a jeho pôvodným (trochu) lampovým charakterom.
Zmenilo sa tonálne vyváženie v mojej posluchovej miestnosti (čo bolo očakávané), takže sa musím ešte trochu pohrať s umiestnením repro. Následne sa určite prejavia aj ďalšie kvality tohto modifikovaného prístroja.
Inak manželka si tiež vypočula niekoľko jej obľúbených kusov a konštatovala, že to hrá najlepšie, ako to kedy bolo bez ohľadu na zapojené prístroje.
Samozrejme nedokážem posúdiť, v akej miere na na tomto výsledku podieľa vlastný symetrický výstup verzus modifikácie súčiastok. Každopádne kumulovaný výsledný efekt Vašej práce je skvelý.
-
-
22.1.2018
Možno ešte jeden postreh. Tým, ako je ten predzosilovač urobený a ako hrá, sa zväčšil rozdiel medzi gramofónom a DAC v prospech gramofónu. Je to znateľné v priestore, v podaní charakteru nástrojov a neposlednom rade prirodzenosti prednesu. Dokonca mám pocit, akoby z platne „liezlo“ viac detailov, ako z high-rez záznamu toto istého. To vnímam ako veľmi pozitívnu vec, ktorá demonštruje schopnosť tohto modifikovaného prístroja bez ujmy preniesť a artikulovať signál na vstupe.

Takže teraz rozmýšľam, či mám radšej investovať do analógu, alebo potrebujem nový „digitál“ :)

 

Juraj L.

Posielam niekoľko prvých postrehov po zapojení aparátu do môjho systému:
V prvom rade je patrný rozšírený, jasneší a lepšie artikulovaný prednes na oboch frekvenčných extrémoch;
Lepšie sú artikulované detaily, čo je zrejmé najmä na vernejšom podaní charakteru nástrojov a ich vykreslení v priestore a ich lepšia separácia;
Samozrejme mikro a makro dynamika sú úplne skvelé. Tým, že ani výkonový zosilovač, ani reprobedne nemajú s prenosom dynamických kontrastov problém, tak tento aspekt skutočne vyniká a hudba nadobúda skutočne reálne kontúry.
Podarilo sa vám zachovať veľmi dobrú rovnováhu medzi novými vlastnosťami aparátu a jeho pôvodným (trochu) lampovým charakterom.
Zmenilo sa tonálne vyváženie v mojej posluchovej miestnosti (čo bolo očakávané), takže sa musím ešte trochu pohrať s umiestnením repro. Následne sa určite prejavia aj ďalšie kvality tohto modifikovaného prístroja.
Inak manželka si tiež vypočula niekoľko jej obľúbených kusov a konštatovala, že to hrá najlepšie, ako to kedy bolo bez ohľadu na zapojené prístroje.
Samozrejme nedokážem posúdiť, v akej miere na na tomto výsledku podieľa vlastný symetrický výstup verzus modifikácie súčiastok. Každopádne kumulovaný výsledný efekt Vašej práce je skvelý.
[nahoru]

Vylepšení zvukových vlastností zesilovače Yamaha AX-892

Chtěl bych ještě jednou poděkovat za provedení modifikace Yamahy. Nechce se mi příliš se rozepisovat a rozplývat nad jejím zvukem, slyšel jste jí také ale na mně udělala její úprava mimořádný dojem. Ani v těch nejtajnějších představách jsem neočekávat TAKOVÝ rozdíl oproti zvuku před úpravou na kterém jsem ani nějaké závažné nedostatky nepostřehl. Už po prvním spuštění mně dostaly basy svou přesností, objemem a nenásilným důrazem, separace jednotlivých nástrojů, pročištění středů a výšek, podání prostoru, prostě super. Jedinou “stinnou” stránkou je, že nyní jsou daleko více slyšet rozdíly v kvalitě nahrávek a některé horší, které byli předtím jakštakš poslouchatelné se nyní téměř poslouchat nedají ale zase naopak ty dobré zní teď daleko lépe.

 

J. Vaněk

[nahoru]

Vylepšení zvukových vlastností přehrávače Pioneer PD-D9

První krátký test jsem provedl hned po příjezdu na Sinead O´Connor - Gospel Oak, kterou mám dobře naposlouchanou a kupodivu jsem měl pocit, že neslyším skoro žádný rozdíl. Postupem času jsem ale zjistil, že je to dáno prostě kvalitou nahrávky, někde změna slyšet je celkem málo a někde víc. Také se přístroj nepochybně rozehrával, jak jste mě upozornil a tak se výsledky dostavily později. Jasný zvukový posun jsem minulý týden zaznamenal na Led Zeppelin III, to už byla radost poslouchat, evidentně bohatší, barevnější a příjemnější zvuk, přestože je to tvrdá hudba, moc dobře se poslouchala. Poté jsem hodně velkou změnu, možná zatím největší, zaznamenal třeba na Journey - Trial By Fire, tohle CD jsem slyšel snad 100x a zní o hodně jinak než dříve, jsou tam totiž i složitější pasáže, zejména komunikace el. kytary a piana, které mám bezpečně ve své hudební paměti a posloužily mi jako prubířský kámen, co a jak se bude v hudbě nyní odehrávat a v těchto složitějších a "kritických" momentech nahrávky se zvuk jakoby úplně "rozbalil", nástroje mají jiný zvuk, jsou perfektně oddělené, detailní a křišťálově čisté. Celkově má člověk z poslechu dojem, obrazně řečeno, jako by hudebníci hráli najednou na jiné, "dražší" nástroje. Zvuk bicích má také jiné zabarvení a právě na tomto CD je slyšet, jak se zvuk zkultivoval, uklidnil a uvolnil, zmizela mírná agresivita a nervozita některých pasáží, přibyly detaily, dynamika a mikrodynamika je také jiná, prostor je přesnější, není objemově ani tak větší, jako spíš přesněji uspořádaný. Excelentní zpěv Steve Perryho se posunul k dokonalosti, v některých okamžicích, kdy z jeho nádechu mohl mít dříve člověk dojem nedoléčených průdušek, najednou tento projev zmizel a hlas vystoupí z temného pozadí čistější, zdravější a s větší vahou. Jednoduše řečeno - na této nahrávky lze zvláště demonstrovat kvalitativní posun všemi možnými a představitelnými směry a je jasné, že hraje úplně jiný přehrávač.  Dnes jsem poslouchal nějaké Dire Straits a tu jsem měl hned dojem, že hraje jiný nosič, který je blíž spíš SACD, čistota kytary, jemnost, dynamika, přesnost a hlas Marka Knopflera kupodivu do jisté míry ztratil svoji suchost a jakousi technickou neohrabanost a zpívá mi najednou docela slušný zpěvák...Právě mi dohrála Melody Gardot - Worisome Heart, také moc pěkné. Od začátku alba křišťálový a pevný zvuk, klavír zní dynamicky, má plný zvuk, barvu i tělo a správnou velikost a kolem něho je spousta luftu, je tam cítit snad i prostor studia, a mám pocit, jako bych seděl kousek od klavíru. Hlas zpěvačky je krásný, barevný a prokreslený do nejmenších detailů. Zpívá "živá" žena, žádný duch nebo něčí stín...Hodně, hodně dobré...

 

Milan Šťourač

[nahoru]

Vylepšení zvuku povedeného přehrávače Oppo 105D

Skoro nevím, jak začít. To co dokážete, snad ani není možné. Omlouvám se, že píši až dnes, ale po zapojení Oppa do sestavy a prvních tónech mých notoricky známých kousků mi doslova spadla čelist. Na začátku jsem se až lekl, protože to co s z mých beden lezlo, mne nejprve zaskočilo. Lekl jsem se hrozných basů a zcela nového zvuku. Pak jsem jistil, že stačí vypnou wofer a rázem je všechno v pořádku a stačí se v klidu zaposlouchat. Co v pořádku. Úplně jsem se zbláznil a zrušil Vánoce. Moje jinak velmi tolerantní manželka kolem druhého svátku vánočního vyhrožovala rozvodem a mně psychiatrem. Trávil jsem v poslechovce dvanáct hodin denně a objevoval znovu a znovu svoji opravdu rozsáhlou sbírku. Neuvěřitelné. Nikdy bych nevěřil, kolik detailů mně známých věcí se zde ukrývá. Zvuk je analytický, ale neskutečně příjemný. Nádherně plyne a dává nám doma spoustu radosti (už i žena si všimla neuvěřitelného posunu, má moc ráda SACD Chie Ayado a už si je dala také několikrát). Má to jenom jednu vadu. Opět ( jako bohužel už po několikáté po zlepšení sestavy) se nahrávky rozdělily na ty dobré a špatné. No snad až si ucho trošku zvykne, dokážu zase poslouchat hudbu a ne kvalitu. Ale zatím jsem v hrozném stavu a musím se opravdu nutit, abych taky pracoval :o)

Chci moc poděkovat za Vaši práci. Vždy když narazím v tom našem malém rybníku na člověka jako jste Vy, je jasné, že to s námi je dobré.

Senzace.

 

Honza Loukotka

[nahoru]

Casea Lynx

Plná a přitom jasná a čistá scéna s výbornou lokalizaci nástrojů. Basy jsou hutné a plné detailní, basa a klavír excelentní. Mužsky zpěv neskutečný. Trubka super. Už se těším, až to naposlouchám. Zvuk je nově méně agresivní,  ale o to vice dynamicky, s vice detaily a MUZIKALNI. Nedá se to popsat, musí se to slyšet. Nevěřil bych, že se to s mými sluchátky tak posune.

Po cca dvou měsících to můžu nyní shrnout, že je to obrovský posun, skoro bych to přirovnal k zážitku z živého koncertu a to tím myslím živý koncert v malém sále bez reprodukce a mikrofonu. Samozřejmě s přihlédnutím, že sluchátka nenahradi reproduktorový poslech, kdy človek vnímá třeba basy i celým tělem, nejenom pomocí uší.

Libor Zdražil

[nahoru]

Casea Lynx

Je to prostě fantazie. Ve spojení se zesilovačem Casea Cassiopeia ideální sestava. Hudba nenásilně plyne  z reprosoustav do prostoru.  Plná detailů, dynamiky, razance,  ale zároveň čistoty, jemnosti, opravdovosti, reálnosti. Radost z poslechu se dostavuje opakovaně, což se nestává běžně. Mám ho asi 5 měsíců a jsem nadmíru spokojen. Za tu dobu jsem byl na poslechu jiných ( i mnohem dražších ) aparatur a s čistým svědomím můžu říct, že vždy mi něco po chvíli poslechu vadilo.

Při poslechu Casea Lynx + Casea Cassiopeia prostě neřeším vůbec nic - ostré, řezavé výšky, sykavky, detaily (budou, nebudou???), basy, separace nástrojů, prostor atd..

Vše je na svém místě, tak, jak má být, až neskutečně reálné a přirozené - jedním slovem hudba!

Děkuji teamu Casea/Sroll za skvěle odvedenou práci.

Doporučuji každému poslech.

 

Vladimír Nikl

[nahoru]

Modifikace PCI zvukové karty ESI Juli@

Implementace modulu ProximaCentauri

Hi Daniel,

I would like to share about the module Proxima Centauri. Tembral balance remained virtually unchanged, with the same comfort, as it were, but improved micro dynamics, as well as low frequency has become more controlled. Especially felt good listening to hard rock and metal.

The scene, it was wide enough, it can not say that has expanded, but the depth of the scene really increased.

Instruments has become more pronounced. Perhaps, it is related to the increased level of detail. I am very happy with the result.

"Casea" You wonderful !!!
Slavomiras Grigas, Lithuania
[nahoru]

Oprava a vylepšení monobloků Vincent SP 998

Děkuji za opravu a především úpravu monobloků Vincent SP 998. Přestože nejsou ještě rozehrané a zlepšují se s každou provozní hodinou, již nyní je jasné že zvuk je otevřenější, energičtější, rychlejší, basy lépe prokreslené, prostě vítané zlepšení a radost z poslechu. V hudbě je nyní slyšet více přirozenosti a méně zesilovače, perfektní práce!

P.S. Jsem vděčný za předvedení zesilovače Sroll Rhythm a DAC Casea Lynx, až se přiblíží doba úvah o upgrade HiFi systému, mám jasno.

Antoš Petr

[nahoru]

Recenze zesilovače Casea Cassiopeia

Dobrý den.

Tak jsem včera strávil několik hodin v poslechovce p. Vrány a Šrolla poslechem Casea Cassiopeia a DAC Casea Lynx. Upřimně mohu říct, že nic lepšiho jsem zatím neslyšel. Ruzné hudební žánry jsme poslouchali asi 3 hodiny. Bez únavy, bez ostrosti a agresivity, zvuk jen fantastický plynul a bylo to jedním slovem nádherné. Po zapojení mého ampu jsem po prvních 3 vteřinách věděl, že půjde z domu. Tak veliký dojem na mě hlavně zesilovač Casea Cassiopeia udělal. První dojem (prazdná krabice) byl rázem pryč, když mi p. Vrána ukázal desku jednoho kanálu zesilovače. To, co vypadalo jako "díry" na součástky již součástky byly!!!! Takže nedat na první dojem. Ale to jen tak na okraj. Zesilovač fantastický, všechna hudba mě velice bavila, vydržel bych ji poslouchat ještě hodiny. Měl tam i Sroll Rhythm, ale ten jsem radši ani nechtěl slyšet. Slyšel jsem již hodně drahých sestav, ale tohle prostě bylo fantastické. Myslím, že jste odvedli super práci a nechápu, proč někdo kupuje cizokrajné aparáty věhlasných značek, když tady může mít za zlomek ceny něco naprosto úžasného. Výsledek je takový, že Casea Cassiopeia již zakotvila u mě doma.(SROLL možná někdy v budoucnu).

Děkuji Vám za fantastický zesilovač. Hezký zbytek večera.

Vladimir Nikl

[nahoru]

Recenze upraveného zesilovače Cambridge Audio Azur 550A a přehrávače Azur 550C s implementovaným převodníkem Casea Sirius 3

Po delší době jsem se rozhodl podělit se o postřehy z přestavby CD přehrávače + zesilovače Cambridge Audio Azur 550. Předesílám že nejsem žádný hudební odborník , ale hudbu mám rád a poslech společně s dobrou kávou nebo sklenkou vína je pro mne ten pravý "relax".

Musím konstatovat že přestavba se nadmíru povedla. Dříve byl zvuk taková slitá koule - teď jsou nástroje krásně oddělené - zvuk je - jak již někdo psal takový nadýchaný - uvolněný - poslouchat kapely jako Pink Floyd, Riverside nebo třeba Airbag je opravdu lahůdka - prostě zavřít oči a snít. Na druhou stranu i hodně tvrdé "nářezy" jako třeba The  Agony Scene hrají naprosto od podlahy se super drajvem.
Takže celkově za mne naprostá spokojenost a díky za výborně odvedenou práci.
--
Freiberg Radek, 2016
[nahoru]

Vylepšení zvuku přehrávače Oppo105D

Koupil jsem Oppo 105 D pro jeho funkce a spoustu možností. Navíc pochvalné recenze na zvuk mě ujistili, že to nebude takový propadák. Po krátkém čase jsem zjistil, že to za ty peníze nehraje zle, ale....prostor nebyl špatný, ale bez lokalizace. Basy nebyly špatné, ale chyběla hloubka, tvrdost.. Výšky tam byly, ale ostřejší. Středy detailní, ale příliš tlačené, ukřičené, ostré, bez barvy, jakoby plechový nádech. Celkově to bylo více technické, než hudební a pocit ostrosti se projevoval tím víc, čím víc jsem si to uvědomoval. Navíc to hrálo jakoby pořád stejně, dynamika byla prostě slabší, prostě ploché. Proto jsem chvíli přemýšlel a hledal informace co by se dalo dělat. Nakonec jsem se rozhodl obrátit se na f. Casea a dnes vím, že jsem udělal dobře. Zvuk se změnil natolik výrazně k lepšímu, že je to pro mě jedna z nejlepších investic do hi-fi, jakou jsem kdy udělal ! (no dobře, ještě Sound Care pod repro ) Veškeré atributy zvuku se zlepšily. Prostor - nejen větší šířka i hloubka, ale přesná lokalizace a přibylo hodně vzduchu kolem zpěvu, nástrojů.. Zpěvák je téměr 3D. Basy jsou krásně hluboké, tvrdé,konturované, rozlišené. Mají větší "váhu". Hlavně nejsou slité. Výšky mnohem příjemnější, přitom ničeho neubylo, právě naopak. Jemné detaily, dozvuky, doznívání tónů. Středy jsou kapitola sama o sobě. Těžko se to popisuje, jsou výborné. Emoce, barevnost, přirozenost, rozlišení... jedním slovem HUDBA. Bez nějakého zkoumání prostě muzika baví, nemám problém poslouchat 12 hodin v kuse, mám problém to po 12 hodinách vypnout. Neposlouchám zvuk, ale hudbu. Neunavuje a neuvěřitelně baví, na čímž se určitě projevuje nejen mikro dynamika, ale  i nárůst dynamiky. Na závěr chci říct, že jsem se opravdu nechtěl zbavit všech těch možností, které Oppo nabízí. Takže, čistý cd  přehrávač za mnohonásobně více peněz než Oppo, by byl asi zvukově lepší, ale ten finanční rozdíl a ztráta možností Oppa byla pro mě nepřijatelná. Další možnost DA převodník. Ale opět velmi vysoká cena, ale hlavně další "krabička" mi připadla nekomfortní. Zároveň jsem cítil, že Oppo je v mé sestavě - zesilovač LUXMAN L-590AX Mark II, repro ATC SCM 50 pasiv, subwoofer Velodyne SPL 1000 Ultra, repro kabel TARA LABS ISM The 2EX, interkont TARA LABS RSC Air 1EX,filtr N.A. , síťové kabely N.A. Zephyr T, Oyade Tunami a DH Labs Power Plus, tím nejslabším článkem sestavy, což se mi i potvrdilo. Dnes cítím vyváženost systému a Oppo po úpravě perfektně zapadlo do celé skládačky. Navíc jsem zjistil, že už vůbec nepotřebuji subwoofer, kterým jsem se snažil dohánět nedostatky Oppa na basech. Je skvělé zjistit, že za tak málo můžu v dnešní době ještě pořád dostat tak moc. A těší mě, že kromě špičkového zvuku, plně srovnatelným s daleko dražsími  čistokrevnými CD přehrávači mi zůstaly i veškeré možnosti a funkce Oppa! Takže spokojenost maximální a tímto ještě jednou děkuji f. Casea za výborný a ochotný přístup, jakož i za výborně odvedenou odbornou práci !

--

J.Nečas

[nahoru]

Francouzký CD přehrávač s implementovaným převodníkem Casea Sirius 3

 

V roce 2010 jsem si koupil CD přehrávač ATOLL CD100. Zařadil jsem jej do řetězce:CD přehrávač ATOLL CD100 - předzesilovač Casea Lyra - výkonové zesilovače ATOLL AM100 ( 2 ks, jeden pro výškový výstup, jeden pro basový výstup) - reprobedny Visaton Concorde MK III.  V porovnání s frekvenční charakteristikou, kterou uvádí Visaton, mně chyběly spodní frekvence. V rozmezí 20-60 Hz asi o -5 dB. Toto bylo slyšet i poslechem. Převládaly středy a výšky.Na doporučení firmy Casea jsem si nechal do CD přehrávače  ATOLL CD100 instalovat nový D/A převodník Sirius 3. Zvuk se značně vylepšil a frekvenční rozsah hraje vyrovnaně v celé charakteristice. Basy jsou pevné a krátké. Zní to vše velmi přirozeně . Děkuji firmě Casea za provedené úpravy a doporučuji všem převodník Sirius3.
--
Ing.Jiří Prebsl Hodonín
[nahoru]

Sirius 3 v přehrávači Sony CDP-X707ES

I finally manage to get them connected, the outcome is very pleasant. I like it.

Kai Yan, Singapore.

[nahoru]

Casea tuning, úprava předzesilovače Cambridge Audio Azur 840E a koncového zesilovače 840W.

Pioneer N30 s implementovaným převodníkem Sirius 3.

U firmy CASEA jsem koupil přehrávač PIONEER  N-30 s převodníkem SIRIUS 3,  nechal jsem upravit digitální výstup CD přehrávače a zrepasovat zesilovače CAMBRIDGE AUDIO AZUR 840 E+W.  S kvalitou práce i se zvukem jsem velice spokojen-doporučuji.

V.Štorek, Praha.

[nahoru]

Casea tuning, úprava zesilovače Cambridge Audio CA840A a převodník Cambridge Audio DAC Magic+

 

Od té doby, co jste nám poslal naše mašinky, se mi nechce chodit ven a ani do práce. :)
Neustále ležím a poslouchám, zkoumám a testuji.
Večer se ke mě přidá manželka a posloucháme spolu na místo sledováni zpráv či programu v tv.
Je to náš nový způsob meditace. :)
Neumím popisovat audiofilsky co slyším, ale je to jako bych dříve měl nedokonalý vůz s drobnými neduhy a teď konečne jede jak Mercedes.
Vše co mi tak nějak podvědomě u poslechu dříve vadilo (aniž bych věděl kde je chyba) je nyní pryč. Navíc vnímám přijemný bass, přesnější střed a citlivější výšky. Dále nacházim jasně zřetelnější a možná i daleko širší a hlubší prostor v nahrávkách. Nástroje jsou od sebe lépe rozlišitelné. Mnoho CD vnímám jako by byly nové.
Některá CD jsem nemohl dříve vystát a dnes příjemně hrají.
No prostě klobouk dolů a děkujeme oba s manželkou za skvěle odvedenou práci.
S touto úžasnou proměnou se však otevřela pandořina skříňka a mě začiná zajímat Vaše dílo dále do hloubky. Když posunete starší stroj kupředu, jak pak asi vypadají Vaše vlastní projekty? Casea Lynx a Cassiopeia mě velice lákaji ku poslechu. Někdy se u Vás zastavím.
S velkým poděkováním a přáním mnoha šťastných dní přeje Petr Učík.
P.Učík

 

 

[nahoru]

Casea Lynx

Tak už to mám doma. Hraje to skvěle, moc děkuji.

--
Nedá mi, abych Vám ještě nenapsal. Právě poslouchám novou nahrávku Adam Václav Michna: The Czech Lute. Tři zpěvačky tam zpívají zároveň stejný text a melodii. Je úplně fascinující to poslouchat, jako kdyby všechny tři stály přímo před vámi, jedna uprostřed, jedna vlevo a jedna vpravo. Člověk může identifikovat jednotlivý hlas každé z nich a přesnou polohu přímo proti Vám. Krásné…

--

Dnes jsem třeba poslouchal Mahlerovu 3. symphonii, to je podle mě referenční nahrávka pro Váš DAC Lynx, na ní se krásně ukáže obrovská dynamika, kterou dokáže podat, krásný zvuk a hlavně detailní oddělení jednotlivých nástrojů…

J.Syrový

[nahoru]

Srovnání Pioneer N50 a Yamaha CD-S700. U obou implementován převodník Casea Sirius 3

Dobrý den
zasílám ohlas na upravený Pioneer N-50/Sirius 3 a srovnání s CDP Yamaha  700s/sirius3,
-po zapojení Pioneer n-50 k zesilovači,připojení HDD se soubory flac jsem nevěřil co slyším,otevřený prostor (u mě doma dosud v takovém rozměru neslyšený)výrazná sytost hlasu(třeba-Mylene Farmer),prostorové vyznění a doznívání tonů(Ludovico Euinaudi-nádherné-samozřejmě omezeno kvalitou mého zes.a reprobeden-ještě mám v hlavě celkem sluchově zapamatovatelné tóny při přehrávání u Vás na Vašem Sroll+Revel),
-po uklidnění se a po určité době strávené posloucháním začalo zjišťováni - je to opět něco nového a ihned po pár vteřinách zaregistrovatelného,takže jsem začal vůbec hledat a porovnávat co se to vlastně stalo.Předem chci poznamenat že jsem neměl dříve možnost poslouchat soubory ve Flac,Wav..24-....,pouze to co umí CDP Yamaha 700S- MP3 320kb,a CD kvalitu 44-16.
-Takže tady je zakopaný pes,je to jako s obrazem-čím kvalitnější zdroj -tady zvuku - a co nejméně kazící zbytek sestavy tím to musí být lepší.(tady mám ještě velké rezervy)
-S přehráváním kvalitnějších souborů ve Flac 44-24,96-24, a to nemluvím o 192-24,se podání prostoru,basů v prostoru,hlasu posílaného do prostoru- jen lepší a lepší.(pořád zmiňuji prostor ale zřejmě jsem teprve začal objevovat pořádný předozadní prostor).
-CD Yamaha 700S s modulem Sirius 3-šla v porovnání se stavem originál před úpravou a po výměně D/A převodníku okamžitě kvalitativně nahoru v podání hloubky basů,přesnosti a ohraničení basových tónů,zpřesnění hlasu,a ucelení celého zvukového projevu - nástroje jsou v "mém prostoru"umístěné při hraní pořád stejně,před úpravou se stáválo že občas zahrál nástroj při snížení dynamiky tónu najednou úplně odjinud a tím se celý prostor jakoby naboural.Po úpravě CDP - drží hudební obraz pevně a celistvě v prostoru, i při snížení dynamiky(síly hlasitosti)nějakého nástroje,tzn.pro mě-pořád hraje kytara vlevo nebo mírně vlevo atd.housle znějí přibližně ze stejného místa....
-
Ještě jsem zkoušel srovnat zvukový projev Sirius 3 v Yamaze 700s a Pioneer N-50,při nastavení pure direct(na zesilovači,na CDP,i na Pioneer)-
jediný rozdíl v signál kabelech(pioneer Atlas-Equator vs CDP Tasker 140 AEC zlacené koncovky)síťové kabely jiná značka -(ne originál)
Pouštěl jsem vždy asi 3x dokola kousky skladeb a ihned jen přepl vstup na zesilovači.Za mne je úprava Pioneer N-50+Sirius3  perfektní a za vše mluví hodnocení i ostatních spokojených uživatelů,a to vyznívá-podle mého velice dobře pro Yamahu 700s.poslouchal jsem CD kvalita 44-16,a stejné skladby v souborech Flac 44-16 na Pioneer, jen při pozorném opakovaném poslechu jsem byl schopen říct co je jinak,např basový tón z levého repro šel u Pionner asi o 1 metr slyšitelně dále od reproduktoru,jindy střední tón dozníval o trošičku déle,jinak hloubka tónů - stejná,výška hlasu stejná,naléhavost zpěvu(tlak)stejná(Alanis Morissette-Moratorium),vyznívání tonů a doznívání stejné,jen Pioneer  při stejné kvalitě nahrávky z toho u mě doma vyšel jako trošičku více posílající některé tóny do prostoru,asi trochu lépe pořešená dynamika,ale jde jen opravdu a  jednotlivé případy u většiny skladeb bych po delší pauze vůbec nepoznal jaký přístroj  hraje,
-
Taky bych chtěl říct že jsem neměl možnost porovnávat kopec přístrojů v různých cenových relacích,takže se držím raději při zemi,přesto si troufám tvrdit(za sebe) že tyto přístroje po úpravě jsou shopné přehrát většinu konkurenčních přístrojů s cenovou kategorií 50tis + a to výrazně ,u Pioneer N-50 s D/A S3 jsem četl hodnocení a lepší výsledek s přístroji za téměř 100tis,podle mého v přehrávání hudby v cd kvalitě je tam Yamaha cd-700S s D/A Sirius3 -TAKY!,Ano Pioneer N-50 má širší možnosti využití-tady ta cenovka není jen za přehrávání kvality CD.
Jsem velice(i manželka) spokojen se svojí investicí do vylepšení přístrojů.
Jen mám obavu že tím to teprve začalo:-).

J.Indruch

[nahoru]

Přehrávač Pioneer N50 s vyměněným převodníkem Sirius 3

Už více jak 2 týdny poslouchám Váš nový produkt Pioneer N50 s převodníkem Sirius 3. Je to opravdová zvuková nirvana. Výšky nejsou agresivní, basy jsou velmi hluboké, ale nemají tendenci dunět. Jednotlivé nástroje jsou velmi dobře čitelné. Hudební scéna se neslévá do nečitelného proudu. Hudba se poslouchá velmi příjemně a je návykova. Všechno je tak jak má být. Z nahrávek umí dostat opravdu hodně. Nejvíc jsem byl překvapen jak velmi dobře zní rocková nebo metalová hudba o vážné hudbě ani nemluvím. Alfou a omegou je kvalitní nahrávka nejlépe zní skladby v HiRes formátu (24/96 nebo 24/192).

Jsem velmi spokojený a děkuji Vám za Vaši kvalitně odvedenou práci.

R. Winter

[nahoru]

Marantz CD5004 Sirius MOD

Marantz CD 5004 , Sirius 2 MOD.
Před nedávnem jsem se dozvěděl o firmě Casea, našel jsem si stránky této firmy na netu a objednal jsem si modifikaci Marantze CD 5004 na základě velmi kladné recenze na tuto modifikaci. A je to dva dny co mi byl Marantz doručen a tímto chci moc poděkovat panu Vránovi a jeho kolegům za vynikající odvedenou práci, kterou odvedli na více než 100 procent zvukové kvality. Můžu vřele jenom doporučit, kvalita zvuku z CD je nad moje očekávání. Vřele doporučuji každému kdo chce poslouchat kvalitní zvuk.


Bohumil Juričič, Kladno 16.10.2014

[nahoru]

Casea ProximaCentauri + ESI Juli@

Hello, the sound card has arrived, works very well, good sound. Congratulations to the hardware implementation.

Carmine, Italy 8/2014

[nahoru]

Casea Aquila + AudioGD Master 7

I received the parcel safely. And now, listening your "Aquila - USB Audio interface" with great pleasure (paired with my DAC "AudioGD Master7"). The sound is just gorgeous! I am very satisfied! Thank you very much.

Aleksey, Ukraine 8/2014

[nahoru]

Pioneer N50 Orion MOD

Pár týdnů mám doma streamer Pioneer N50/Orion. Momentálně ho mám vedle referenčního CD přehrávače jedné známé značky v hodnotě luxusního osobního automobilu. Čekal jsem, že zvuk bude dobrý ale skutečnost hodně překonal moje očekávání. Zvuk je otevřený ale zároveň neagresivní, s výbornou definicí houslí a klavíru, na jejichž dobrou reprodukci mám velké nároky. Pioneer/orion jsem si zakoupil do druhé sestavy ale zvukově se tato sestava minimálně vyrovná té první, která je x-krát dražší. Je to určitě také tím, že kombinace komponentů - zesilovač Van Medevoort, Pioneer N50/Orion, Xavian XN 270 se výborně doplňuje. Poměr výkon/cena nemá u tohoto komponentu konkurenci.

Drahomír Hanák 8/2014

[nahoru]

Lyra digital mk2 + Aquila

 

Dakujem za odporucenie zosiku Lyra + USB interface-u Aquila. Som maximalne spokojny!
Prve co som si uvedomil je dokonale oddelenie kazdeho nastroja ci zvuku, a najviac sa mi paci spev/hlas ktory je krystalovo cisty a uplne oddeleny od ostatneho doprovodu.
A hlavne ten spev nie je nejake "kricanie", ale znie uplne prirodzene, akoby som bol priamo niekde v studiu vedla spevaka. Naozaj v niektorych pasazach rozumiem textu, ktory som doteraz tak pekne nerozoznaval.
Uz to nie je len o "basoch a vyskach", bas je tam dobry a cisty, ale k tomu aj vsetko ostatne znie vyvazene - hlasno a cisto. Celkovo je to uz o niecom inom!
Chcel by som sa Vam podakovat, ze som sa posunul na vyssiu uroven pocuvania hudby. Je to naozaj pozitok, o ktory som bol doteraz ukrateny! Aj songy, ktore nemam velmi rad zneju fantasticky, takze si ich nechavam pustene do konca a objavujem v nich nove veci, nove zvuky, nastroje! A ani som to nemusel (ani sa niekedy neda) vytocit na zosiku uplne naplno!
PS: neznasam git. sola, ale teraz je to radost pocuvat ich na tejto masinke, celkovo el. gitara znie fantasticky!
(J.B. diky za tip, a ako si spomenul - naozaj "zlate ceske rucicky!" ;)

 

Rado D. (7/2014)

[nahoru]

Casea Cepheus mk2

 

vcera vse prislo, vecer jsem propojil, jsem neskutecne nadsen. Detail, prostor, dynamika... Vincent CDS5, Cambrige Audio DAC a vse co mam doma v digitalu se tomu Vasemu vyrobku nepriblizuje ani na kilometr... Neveril jsem tomu, ze ma sestava muze takto hrat... :-)
Nejpohodlnejsi hrani je z modifikovaneho Apple TV do Vaseho DAC. DAC je propojen XLR Vincent do preampu Vincent SA91 z nej XLR Vincent do koncaku Vincent SP994 a pres Vincent BiWire kabelaz do Infinity Kappa 9.2i II. Power kabelaz mam take Vincent pres sitovy filtr Vincent.
Diky, jiz ted zacinam premyslet o te Vasi vlajkove DAC lodi :-) takovy posun ve zvuku jsem vazne necekal.

Miroslav J. 6/2014

[nahoru]

Modifikace Luxman C02

tak mohu konečně sdělit dojmy z poslechu upgradovaného Luxmana (předzesilovač C 02).
Zrovna jsem neměl mnoho času, ale na ozkoušení jsem si prostor našel.
Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen jaké změny se odehrály ve zvukovém spektru.
Pevnější, tvrdší a konturovanější basy, což jsem vcelku očekával. Více mě překvapilo podání středního pásma.
Zpěváci popostoupili dovnítř místnosti a celkově se střední pásmo projasnilo včetně lepšího prokreslení detailů.
Vím, že psychoakustika je potvora, ale tady vidím, že jsem udělal dobře a výsledek stojí za to.
Takže ještě jednou děkuji za posunutí mého přístroje zase o kus dál.


Jiří Koblížek 5/2014

[nahoru]

NAD C352 Casea MOD

Dospěl jsem k názoru, že Vám musím napsat pár slov k úpravě zesilovače NAD 352, který jste provedl v 03/2014.
Změna ve zvuku, která nastala mě velmi potěšila. Zvuk se pročistil, zvýraznily se středy a výšky, basy se zpevnily.
O prostorovém podání ani nemluvě. Kvalita zvuku poskočila o velký kus dopředu. Úprava zesilovače předčila mé očekávání.
Jsem velmi spokojený a děkuji Vám za Vaši kvalitně odvedenou práci.

Winter, Frenštát p.R. 2014

[nahoru]

Pioneer N30 Sirius XLR MOD

posílám své dojmy z poslechu modifikovaného Pioneeru N30, jak jsem slíbil.
Přímé srovnání bylo s přehrávačem Pioneer DV 989AVi (s modulem Vanity na dig. výstupu) spolu s DA převodníkem PS Audio Link III,
propojeno aktivním dig. kabelem EGO. Tato kombinace má velmi dobrý zvuk (ve formátu DVD-audio). Nicméně Vámi modifikovaný Pioneer
N30 (modul Sirius XLR, verze Emotion...?) uvedenou kombinaci celkem s klidem přehrál. Osobně bych podtrhl velmi věrohodné podání výšek a prostoru, dále ve srovnání s uvedenou kombinací je zvuk teplejší, v basech jde hezky hluboko, přesto skvělé rozlišení detailů, nástroje působí reálně,
rovněž dynamika je ok. Pohodový poslech.
Pro úplnost uvedu, že k testování byla použita převážně symfonická hudba ve formátu WAV 96/24.
Závěrem si troufám tvrdit, že takto modifikovaný síťový přehrávač může být zajímavý i pro skalní zastánce analogu.

Posílám své dojmy z poslechu modifikovaného Pioneeru N30.
Přímé srovnání bylo s přehrávačem Pioneer DV 989AVi (s modulem Vanity na dig. výstupu) spolu s DA převodníkem PS Audio Link III, 
propojeno aktivním dig. kabelem EGO. Tato kombinace má velmi dobrý zvuk (ve formátu DVD-audio). Nicméně Vámi modifikovaný Pioneer N30 (modul Sirius XLR verze Emotion) uvedenou kombinaci celkem s klidem přehrál. Osobně bych podtrhl velmi věrohodné podání výšek a prostoru, dále ve srovnání s uvedenou kombinací je zvuk teplejší, v basech jde hezky hluboko, přesto skvělé rozlišení detailů, nástroje působí reálně, rovněž dynamika je ok. Pohodový poslech.
Pro úplnost uvedu, že k testování byla použita převážně symfonická hudba ve formátu WAV 96/24. 
Závěrem si troufám tvrdit, že takto modifikovaný síťový přehrávač může být zajímavý i pro skalní zastánce analogu.

 

Hršel, Praha 2/2014

[nahoru]

Marantz CD-17 Sirius MOD

Je neuvěřitelné, co jste dokázal se zvukem, modifikací přehrávače dokázat. Dosud jsem si myslel, že poslouchám zvuk ve velmi slušné kvalitě, ale když jsem si pustil první testovací CD od kapely Mezzoforte, která hraje jazovou muziku, padl jsem na zadek. Krásné prokreslení celého spektra, prostor, čisté výšky, trubka, saxofon, bicí, basová kytara, všechno krásně zřetelné, radost poslouchat. Stejně i u popových skladeb, baladách, všechno nádherně čisté, měkké basy a krásné prokreslení nástrojů, vše krásně slyšet i při tichém poslechu.

Milan Hrdlička, Ustí Nad Orlicí 10/2013

[nahoru]

Tuning zesilovače Sony TA-FB930R

Modifikace přinesla výsledek, je to výborné. Po všech stránkách lepší, mnohem lepší, zvuk. Skvělá je i tato "nová vlastnost": hudbu lze poslouchat na nízkou hlasitost bez ztráty kvality, zvláště krásných čitelných a pevných basů a celkové prostorovosti.
Jsem velmi spokojený a budu Vás doporučovat jako zvukového kouzelníka.

 

Roman Šimků, Brno 11/2012

[nahoru]

Casea Cepheus mk2

Konecne som sa dostal k testovaniu. Som velmi spokojny cakal som zlepsenie ale nie take drasticke. Velmi sa tesim. Nebudem Vam vypisovat aky zvukovy posun to je nakolko je to Vas stroj a vy sam viete co dokaze a preto Vam iba napisem. Skvela praca a dakujem este raz.

 

Michal Gabera, Košice 10/2012

[nahoru]

Denon DCD-1450AR/Sirius MOD

Dnes som dostal poštou prehrávač a musím povedať, že výsledok Vašej práce prekonal všetky moje očakávania. Som veľmi spokojný a ďakujem tak za odborné usmernenie, ako aj za realizáciu úprav CD prehrávača. Čím viac hodín počúvam, tým som radšej, že som ten prehrávač zveril do Vašich rúk.
Teším sa na ďalšiu možnú spoluprácu.

Ján Leško, Velký Krtiš 4/2011

[nahoru]

Advanced Acoustic MCD203/Sirius MOD

První dojmy jsou fantastické, tak jak jsem již někde četl - očekával jsem hodně, ale toto skutečně ne! Zvuk je naprosto vynikající - detailní, průzračně čistý, sykavky jsou pryč, hudební scéna nádherně vykreslená, atd. Včera jsem si přehrávač vyzvedl kolem 21:30 hod., ihned ho doma zapojil a šel jsem spát kolem 2 hodiny ráno, kdy jsem musel ustoupit přítelkyni. Kdyby mě nevyhnala z obýváku, tak jsem asi poslouchal přes noc a nešel do práce:-)). Fakt jedním slovem paráda a z Vaší strany vynikající práce. Produkt typu Sirius já osobně považuji za velmi ojedinělý, ale mimořádně povedený a proto by se měl dostat do podvědomí veřejnosti, která skutečně nemá desetitisíce na nákud audiokomponentů odpovídající kvality. Čistě po ekonomické stránce byla tahle investice jedna z mých vůbec nejlepších.

Honza Dvořák, Brno 10/2010

[nahoru]

Casea Cepheus mk2

Že bude zmena k lepšiemu som dúfal, že to bude až taká zmena som neočakával:

 1. Priestorovosť: každá nahrávka má svoj vlastný perfektne zadefinovaný priestor s umiestnením nástrojom. Každý nástroj je je oddelený, navzájom sa „neprekrývajú“, v orchestri sa dajú výborne definovať jednotlivé skupiny nástrojov v priestore, v duetách počut perfektne dva samostatné hlasy s troma vokalistkami v pozadí a každý nástroj samostatne, fyzické reproduktory úplne zmizli z miestnosti J
 2. Lepšia zrozumiteľnosť hovoreného slova/textov: vždy som si myslel, že nerozumiem textom vďaka mojej mizernej angličtine, ale zrazu dokážem rozoznať slová, texty
 3. farba nástrojov: už chápem, keď recenzenti popisujú: drevené paličky znejú ako drevené paličky
 4. dynamika: výborne počuteľné na akustických nástrojoch

 

Znovu sa mi potvrdilo, že sa netreba naháňať za lepším repro, pokiaľ nemáme poriešený celý reťazec pred tým. Za tú cenu výborná investícia. A to som zvedavý, čo to spraví, keď raz bude poriadny SPDIF výstup a synchronízácia z externých hodín.

Peter Mrazík, Bratislava 9/2010

[nahoru]

NAD C542 Sirius MOD

 

Po dvoch dnoch intenzivneho posluchu modifikacie NAD C542 modulom SiriusII, som sa rozhodol Vam napisat moje dojmy. Subjektivnym hodnotenim jednotlivych kvalit zvuku by som superlativami zapisal celu stranu, myslim, ze zbytocne, tych ste uz urcite citali od inych zakaznikov mnoho...
Teda len par vetami...
Som stastny, ze mi odteraz aj doma hudba dokaze dat pocity, ktore som doteraz prezival snad len pri zivych vystupeniach mojich oblubenych interpretov. Cokolvek si pustim z noveho prehravaca, chyta ma za srdce neuveritelnou silou. Je uzasne ako su citelne emocie a hlbka kazdej (poriadnej) nahravky tak ako to bolo zamerom autora zachytit pri nahravani. Je zrejme, ze toto je vysledkom technickej dokonalosti a preciznosti akou prehravac po Vasej uprave disponuje.
Vysledok este predcil moje ocakavania a som nadmieru spokojny. Patri Vam moja velka vdaka a uznanie.

Oskar Stoffan, Bratislava, 4/2010

[nahoru]

Casea Cepheus

DAC CASEA CEPHEUS verze MONITOR

 

Pátek 11.12.2009

 

Sestava: DVD OPPO DV-983H, DAC Casea Cepheus (monitor), předzesilovač NAD C162, koncový zesilovač NAD C272, subík XAVIAN BASSO a reprosoustavy WHARFEDALE Pacific Evolution 30.

Na počátku tohoto řetězce síťový filtr BELKIN PF50.

Kabelové propojení všech komponent od Xsymphony, ještě 2 kusy síťového kabelu XSYMPHONY Triton Silver s cz koncovkami.

Poslechový test probíhal od pátku do neděle.

Celý víkendový setlist umístím na konec tohoto testu, mám ve zvyku poslouchat jen to, co poslouchám takřka odjakživa stále dokola, kolikrát jsem každou desku slyšel si netroufnu odhadovat, ale jde v mém případě převážně o srdcové záležitostí.

Něco málo, ale mimo mé gusto si taky občas poslechnu, zvláště když jde o povedený zvuk.

 

Teď k testu.

První co mě při poslechu praštilo přes uši byl obrovský nárůst dynamiky. Nechce se mi psát to, co už bylo tolikrát řečeno v případě tohoto dacu, nejedná se o nějakou novinku, to každý ví, ale do naší domácnosti rozhodně tento DAC přináší fakt důraznou změnu.

Celé zvukové spektrum se jeví tak rozmělněně, přesně jak už někdo napsal, DAC CEPHEUS-magická lupa. Skutečně se dá říci, že se tento převodník chová jako jakási lupa. Tak bych jej charakterizoval i já, asi nejvystižněji.

Jakékoli oposlouchané CD je pro mě teď zcela novým. Celé spektrum je prezentováno bohatěji, čistěji, jiskrněji a zatraceně dynamicky. Zvuky identifikuji snad všude v levopravém či pravolevém prostoru, ale z reprosoustav před vámi, jako by neměli vůbec nic společného. Prostě zvuk, jak se říká odpoutaný od repro a to zatraceně šikovně. Basy až zaskočí svou razancí. Zajímavým postřehem pro mě je, že se naprosto vytratil občasný pocit dunění od podlahy v nejnižších frekvencích. Dosud se mi místy, právě zde, nohy na podlaze tak nepříjemně chvěly, taky jsem to cítil občas v sedačce, někdy jsem pak laboroval s volume na subíku. Prostě trošku snížit, ale v další skladbě se mi zdálo, že mi tam zase něco chybí a tak pořád přidávat a ubírat.

Teď s tímto skvělým převodníkem tohle prostě odpadá. Dojem z basu přesto podstatně lepší. Jsou čitelnější a údernější, rychlejší, prezentují se teď rozhodně dosud nejlépe.

Střední pásmo je podstatně zřetelnějším, proto taky podle mě působí celý projev tak bohatě. Moje sloupové repro (Wharfedale Pacifik Evo 30) jsou teď mnohem lepší, působí hodně rozehraně, ten DAC je úplně rozeznívá, odkrývá rezervy na každém komponentu v řetězci.

Výšky skvostně zvonivé, ucinkané, rotelovské (tak jim s potěšením říkám), prostě přesně takové mi vyhovují, jako dělané mě na míru.

Vynikající je taky srozumitelnost v řeči, žádné sikoty. U dechových nástrojů nádech ukazuje pozici interpreta přesně, jak ho zachytil mikrofon. Radost poslouchat, v každé poslední skladbě na desce už se mi jen honí hlavou, co půjde dále.

 

Předozadní prostor

Tak tady určitě jediné zklamání, pocit změn určitě nejméně zřetelný.

Jen zřídka něco, jako že tam je, ale spíše jde jen o nějaký ten lépe čitelný odraz.

To máme poslechový prostor v sedačce určený ke stereu podle mě, jako jeden z těch ideálnějších, prostě žádná stěna hned za sedačkou. Ta je až 1,50 m za ušima a rohy vlevo a vpravo za mnou dokonce cca 2,50 m.

Uvidíme, respektive uslyšíme, jak se bude tohle jevit u verze EMOTION, která by měla být dle ostatních, co měli možnost srovnání na tohle lepší.

 

Závěrem:

Z Dacu CASEA CEPHEUS (verze monitor), mám opravdu moc dobrý pocit a jeho pozitiva mě spíše překvapily, tak velký rozdíl jsem skutečně nepředpokládal.

 

Můj víkendový Setlist:

 

Pátek:

 1. BRANDON PERRY – Eye Of The Hunter

 2. DEAD CAN DANCE – Spiritchaser (SACD disk LPCM stopa)

 3. DEAD CAN DANCE – Into The Labyrinth

 4. ERASURE – Union Street (hodně akustická věcička, unplugged)

 

Sobota:

 1. Audiophille CD od Bowers & Wilkins (první čtyři oblíbené songy)

 2. Audiophille CD od Wharfedale

 3. ALAN WILDER (RECOIL) – Liquid

 4. Richard Miller – 01

 5. THIS MORTAL COIL – Filigree & Shadow (ambientní věcička interpretů od 4AD)

 6. CAMOUFLAGE – Rewind (The Best Of)

 7. Vánoční koledy CD.

 

Neděle:

 1. LISA GERRARD & PIETER BOURKE – Duality

 2. MOJAVE 3 – Out Of Time (3 songy)

 3. RECOIL – Bloodline

 4. THE CURE - Remastered Debut Album (1979´)

 5. JOY DIVISION – The Best Of (Rhino)

 

Ještě v neděli se mi podařilo zapůjčit pro další srovnávání verzi EMOTION.

Takže následoval malý odpočinek a pak jsem měl tu čest, ještě tentýž den slyšet taky verzi EMOTION.

Nejprve tedy DEAD CAN DANCE – SPIRITCHASER (opět SACD disk, stopa LPCM)

Pak CD placka INTO THE LABYRINTH a poté do třetice DEAD CAN DANCE a sice oblíbená deska z 87 roku a sice WITHIN THE REALM OF A DYING SUN.

Poté, už v pozdních večerních hodinách DVD placka dělaná pro U2, konkrétně film LINEAR od skvělého fotografa, mimo to, taky již režiséra, mého moc oblíbeného hudebního filmu CONTROL (Joy Division), ANTONA CORBIJNA.

 

Následující den, tedy pondělí, jsem si nejprve poslechl a zároveň jsem shlédl DVD koncert TRILOGY od THE CURE, pochopitelně stereo stopu z disku.

V životě jsem neměl ještě tu čest, takto si tento koncert užít, respektive doslova ho prožít.

Pak jsem přešel na CD disk : MARTIN L. GORE – Counterfeit 2.

Tak brilantně zahraný předozadní prostor mě ohromil, zatím v tomhle ohledu jednoznačně nejlepší disk. Poté jsem pondělní poslech ukončil v podání KRAFTWERK – Soundtracks Tour De France.

 

 

Poslední poslechový den a zároveň den pro mě rozhodující, byl čtvrtek.

Právě dnes se rozhodnu pro jednu z verzí, která u mě zůstane na trvalo.

 

Čtvrtek 17.12.2009

 1. BRANDON PERRY – Eye Of The Hunter

Tak tady mě učarovala MEDUSA, což je třetí skladba. Fantastickou atmosferu trochu kazí krbové občasné zapraskání hořícího dřeva, ale jinak to bohužel nejde, venku je přílišný mráz. Trošku konejší představa, že zapraskání dřeva lehce napodobí gramofon a vyzařované teplo z krbu zase přiblíží EMOTION teplejšímu charakteru zvuku.

 1. CABARET VOLTAIRE – Body and Soul

Tak elektroniku už mi tento DAC několikrát předvedl a v podání EMOTION rozhodně skvěle. Čtvrtý song (DECAY) mě zcela obklopil zvuky kolem. Některé dozvuky tam jasně zůstávají a ozývají se trošku déle. Skvělý zážitek.

 1. RICHARD MULLER – songy: Po schodech, Plesový marš, nespoznaný, Aj Ty!, Chladné hotely, Pieseň šťastných detí, Slovenské tango, Tlaková níž, Dva metre v hubertuse, Slúžiť ti chcem. Tak tyhle songy jsem si doslova užil místy z úsměvem na tváři, hlavně ty texty, kterým jsem tentokrát rozuměl, jako by mi lezly skrze hlavu.

 2. Camouflage – Meanwhile (91´) Tady na konci třináctého songu (BITTER SWEET) je pasáž, která předvede jak jiskrné mohou být výšky EMOTION verze doslova ze stáje ROTEL, kolem nich samé pro mě nové nuance a to jsem si myslel, že tahle deska slyšená set krát už mě dlouho nemůže ničím překvapit, omyl.

 3. RECOIL (Alan WILDER) Liquid : Tohle jsem si užil závěrem pro srovnání s MONITOR verzí, dost se mi tahle věc vryla do paměti a zážitek se zopakoval, abych pravdu řekl, po tom skoro týdnu těžko hledat rozdíl, takže to zase stálo za to.

 

 

Závěrem k mému srovnání obou verzí tohoto skvělého dacu.

Verze EMOTION má teplejší charakter, zvuk je takový analogovější, tímto také kapičku skutečnější, prostě přirozeněji podaný, dále dle mého posouzení v mých podmínkách, na mé stereo sestavě, rozhodně nepostrádá nic na výškách, jsou taktéž jako u verze MONITOR nádherně ucinkané, jak s oblibou používám, rotelovské. Středy stejně zřetelné, bohaté. Basy taktéž čitelné, úderné a rychlé. Jediný výrazný, skutečně výrazný rozdíl slyším v tom, že skutečně v oblasti předozadního prostoru je EMOTION vedle MONITORU jednoznačně lepší verzí převodníku.. To jak EMOTION podává předozadní prostor je prostě ohromující a děje se tak pochopitelně v podstatné většině mých CD desek. Předpokládal jsem, že pokud na tohle bude EMOTION lepší, bude jinde strádat, respektive že mi zase ve výsledném zvuku bude chybět něco jiného někde jinde, ale k mému obrovskému potěšení se tak neděje. Nyní je naprosto zjevné, že vždycky záleží na tom, jak se celý řetězec poskládá a jak si co s čím v řetězci sedne. V mém případě jsem ještě před testem předpokládal, že si nechám verzi MONITOR, ale nestalo se tak. Zde se zase potvrdilo pravidlo hi-fi a sice, že si každý stejně musí před koupi sám vyzkoušet, co přesně s čím mu doma sedne. Rozhodně vycházet z rad ostatních se dá jen hodně obrazně. Co z toho plyne pro mě, je asi každému jasné, rozhodl jsem se pro verzi EMOTION a nechám se ji milé rád při každém poslechu obklopovat.

Na mé sestavě je prostě verzí krapet lepší. Rozdíly nejsou ale nijak závratné, rozhodně nejsou poznat tak intenzivně, jako například absence jedné z verzí převodníku v řetězci, tady rozdíl pozná i každá manželka, které pustíte její oblíbené CD, pokud tedy nějaké má. Prostě jednou větou a nejstručněji by se dalo říct, že v ten moment se vám rozezní a rozehraje celá místnost, zároveň vám reprosestavy odplují pryč z místnosti, když zavřete oči a zatočíte se dokola, nejdou lokalizovat, úplně vám to anuluje orientaci odkud zvuk vychází, kde je předek a kde zadní strana místnosti, nejzjevněji tohle u verze EMOTION, na jiném řetězci se mohou pochopitelně pocity trochu odchylovat.

 

Tímto chci závěrem za vše moc poděkovat konstruktéru tohoto skvělého externího převodníku, panu Vránovi, taky za jeho čas, trpělivost a ochotu zapůjčit oba komponenty na vyzkoušení.

 

Můj život se tak teď stal zase maličko šťastnějším.

 

Dále bych se chtěl nakonec taky vyjádřit k mému pohledu na zpracování přístroje, (již zevnějšku), takže za sebe asi takto. Kéž by existovalo více takto skvostně povedených komponentů v oblasti hi-fi, jako je právě tento masívní nádherný přístroj. Osobně a za sebe, jsem moc rád, že jsem si tento převodník, či obdobný, nikam integrovat nenechal a raději využil i když podstatně dražší možnosti a nechal si jej postavit jako samostatný komponent, který působí už napohled ze všech stran opravdu jak říkám s potěšením já, hifisticky.

 

Patrik Vasiliadis, 12/2009

[nahoru]

Vincent CD-S3 SiriusXLR MOD

Od upgradu jsem si sliboval dost, ale že to dopadne takhle skvěle, to jsem opravdu nečekal. Jsem mile překvapen, tóny jsou krásně měkké bez známky CD drsnosti, basy dostaly pevnější tvar a asi nejlepší dojem mám z prostoru nahrávek. Vzdušnost spolu s přesnější lokalizací jednotlivých nástrojů a zpěváků je opravdu skvělá. I přes detail a lokalizaci to všechno drží pěkně pohromadě a hudba jenom teče. Má to jedinou nevýhodu, musím se doma slušně oblékat protože mi paní Magda Kožená leze až do obýváku.
Chtěl bych Vám poděkovat za skvělou práci.


Petr Vojtek, Litvínov, 11/2009

[nahoru]

DAC Cepheus

Pro test zvukových kvalit jsem použil sluchátkové předzesilovače Dispre II a Little Dot MK IV. Signálové rca kabely RG62 s konektory Nakamichi. Sluchátka Sennheiser HD600, HD650, AKG K701 a In-eary Ultimate Ears TripleFi10. Reprosoustavy mám k dispozici pouze dvoupásmové sloupy Tannoy v ceně nižší než převodník sám v kombinaci s levným stereo AV receiverem. Je zbytečné k nim Cepheus připojovat, kvalitativně nejsou partnerem. Test tedy bude probíhat pouze se sluchátky, což je taky jediné na čem doma v současné době seriózně hudbu poslouchám.

Cepheus je nabízen ve dvou verzích lišících se zvukovým charakterem. Jsem rád, že jsem měl možnost slyšet obě. Původně jsem si objednal verzi „Emotion“, o které jsem si myslel že by mohla mým uším vyhovovat více. Podle slov konstruktéra převodníku je tato verze charakteristická větší barevností zvukového spektra, zemitějším celkově směrem k nižším kmitočtům posunutým projevem. Přirozenejší střední pásmo a větší předozadní prostor má být také jeho vlastností.

Po zapojení Cephea v této modifikaci, připojení sluchátkového zesilovače a sluchátek se začaly dít teprve věci. Co mě jako první „praštilo přes uši“ byl obrovský prostor ve kterém byla hudba reprodukována. Ano ve sluchátkách! S kvalitními reprosoustavami to musí být teprve požitek. Veškeré nástroje jsou od sebe vzorově odděleny a poskládány v tomto širokém a hlubokém prostoru. Zpěvák/zpěvačka se dosti vzdálila od obličeje směrem dopředu. V první chvíli jsem měl skoro dojem, že přístroj musí mít nějakou formu binaurálního procesingu. Což nemá, ale i tak dosti roztáhne dojem prostoru ve sluchátkách. Vokál má velmi pěkné neunavující, pocitově dosti příjemné zabarvení. Výšky nejsou agresivní , ale když je potřeba tak se opravdu silně projeví. Žádné zastřenosti se zde nedočkáme. Nadruhou stranu sykavky také neexistují (ve špatných nahrávkách samozřejmě ano). Pěkně vyvážené. Atmosféra nahrávek je přenášena pro mě s dosud nepoznanou realitou. Bas je mohutný, pěkně prokreslený bohužel ale z mého pohledu ne tak pevný jak bych si představoval. Tuto vlastnost nelze brát jako negativum. Je to vlastností verze Emotion. Poslouchám často rockovou hudbu a mám rád vysokou pevnost a průbojnost basu, proto jsem si nemohl tak úplně zvyknout. Ale abyste mě špatně nepochopili, bas je ve skutečnosti pevný oproti tomu jak hraje většina toho co má 90% + populace doma. To jen já jsem v tomhle trošku zmlsaný. Navíc je docela možné, že na jiné sestavě může být vše jinak.

Po dohodě s Panem Vránou z Casea mi tedy byl Cepheus předělán na verzi „Monitor“, která má být dle jeho slov tou zvukově otevřenější, dynamičtější s posunem zvukového spektra směrem výše. Nekompromisní akustická lupa odhalující všechny detaily, ale i nedostatky nahrávek. Usoudil jsem, že tato verze bude pravděpodobně nakonec pro moje chutě vhodnější.

Prakticky ihned po zaposlouchání se do hudby přes verzi Monitor mi bylo jasné, že tohle je přesně to po čem jsem toužil. Velmi dynamický projev. Přesný opravdu hodně pevný a zároveň silný bas. Tato vlastnost mě hodně potěšila. Doposud jsem měl za to, že bas aby byl přesný a pevný pak musí být poněkud slabší. V opačném případě měkně, má horší kontrolu, případně rovnou začíná zadunívat. U Cephea Monitor je skloubena nevídaná pevnost s velkou razancí či chcete-li tvrdostí basu. Toto se hodí k AKG K701, dodá to jejich basu trochu víc šťávy. Výškové pásmo se mi subjektivně nezdá nějak zvlášť výraznější než v předchozí modifikaci. Stále jsou tu čisté a rozlišené výšky. Nádherné činely v rockové hudbě jsou potěchou pro uši a ducha. Žádné tss tss agresivní syčení známé z levných zdrojů, ale skutečné činely se vší svojí cinkavostí a zvonivostí. V nahrávkách vypluje na povrch skutečně mnoho detailů, které jsou jinak schované nebo spíš slité do ostatních zvuků. Skvělé je podání rychlých rockových a metalových melodií kdy i Senn HD650, které obvykle tak trochu nestíhají díky své pomalosti, dokáží s Cepheeem překvapivě dobře podat rychlé bušení a mlácení neslévajíc se do divné zvukové koule. Ale něco za něco, přesně podle popisu pana Vrány je zde oproti verzi Emotion o něco méně rozsáhlý předozadní prostor. Pořád je však velký a pravolevý prostor zůstal stále obrovský. Člověk se až lekne když slyší kdesi napravo za sebou bubeníka mlátícího do bicích s kadencí kulometu. Dříve tam byl také, ale zdaleka ne situován tak daleko od ucha (stále se bavíme o sluchátkovém poslechu). Zabarvení vokálů je také trochu jiné. Takové „normální“ na jaké jsem byl zvyklý předtím. Možná že je ve skutečnosti reálnější, ale vokály u verze Emotion se mi líbili trochu více. Teď jsem si ještě vzpomněl, dojem ze sterea, návaznosti obou kanálů a stereo efektů je také nadstandardní. Něco takového jsem ještě neslyšel.

Když to shrnu, tak zvuk obou verzí je pro mne high-endový se vším všudy. Záleží na každém jednotlivém posluchači jaký charakter jedné ze dvou vyráběných verzí je jeho srdci blíže. Myslím, že si každý přijde na své. S Cepheem jsem nadmíru spokojen a považuji jeho koupi za dobrou investici, která mi určitě dobře poslouží i v budoucnu ke kvalitní reprosoustavě. Na nedostatky jsem neupozornil, protože jsem za krátkou dobu co ho vlastím žádné nenašel. Standardní cena je 24000 Kč což vzhledem k výkonům je myslím adekvátní.

http://avforum.zive.cz, Tomáš Kocourek, Praha 6/2009

[nahoru]

SONY CDP-XA5ES SIRIUS II MOD

Jak už jsem zde psal minulý rok, byl do mého přehrávače Sony CDP-XA5ES implementován Sirius. Po nedávném rozhovoru s panem Vránou, který mě seznámil s novou vylepšenou verzí Siria, jsem neváhal a předal mu přehrávač k úpravě na aktuální verzi.
Po provedení úpravy jsme domluvili porovnání nového Siria II se Zbyňkovým TEAC ESOTERIC DV-50S. Strarší verzi jsme srovnávali s tímto skvělým přehrávačem a zvukově mu nestačil. Pro objektivitu byly oba přehrávače zapojeny stejným signálovým kabelem. Začali jsme nejprve s poslechem ESOTERICU, SONY byl celý promrzlý a chvíli trvá než se víc jak 13 kg železa zahřeje.
Poslouchali jsme zhruba 2 hod. Ukázalo se, že ESOTERIC má objemnější basy, ale jaksi méně rychlé a přesné. Sirius byl přesnější a zvuk více přirozený, klidný a přitom detailnější. Prostě je to neuvěřitelné, ale Sirius II ESOTERICA přehrál. Toto nikdo z nás nečekal. Byl to šok přerůstající v nadšení a gratulaci panu Vránovi za skvělý produkt.

Je fantastické, že se nabízí toto řešení pro lidi, kteří nechtějí nebo nemůžou dávat za refenční cd přehrávač statisíce. S modulem Sirius se zabudovaným do jejich staršího přehrávače se dostanou ke kýžené referenci za zlomek ceny, kterou by platili za nový, stejně dobře hrající přehrávač.

www.hifinazory.cz, Ladislav STANOVSKÝ, Klimkovice, 2/2009

[nahoru]

CASEA LYRA

Test zesilovače CASEA LYRA v internetovém hi-fi magazínu Hi-Fi Voice.

http://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/predzesilovace/49-casea-lyra.html

 

Hi-FI Voice ,01 July 2008

[nahoru]

DAC Cepheus (10/2007)

Tak jsem se stal šťastným majitelem externího D/A převodníku Casea Cepheus ve verzi "monitor" a chtěl bych se s vámi podělit o své postřehy a dojmy.

Zdrojem signálu je v mém případě PC, kde má na starosti hudbu přehrávač foobar2000 v0.9.4.2 s aktivním pluginem kernell streaming. Signál je veden přes externí zvukovou kartu Hercules Game Theater XP 7.1, digit. kabelem Xindak DC-01 do DAC Cepheus, odkud pokračuje signálovými kabely Xindak AC-03 do integrovaného zesilovače Xindak XA6950. Odtud jsou vedeny dva páry reproduktorových kabelů W&M Audio LS-01 v Bi-Wi zapojení do reprosoustav Swans Diva 6.1P.

Poslouchal jsem díla různých žánrů, vše v bezeztrátovém formátu FLAC, uvedu například:

 • Björk - Vespertine

 • Mike Oldfield - The Songs Of Distant Earth

 • Yes - 90125

 • Blue By Sebastians - Blue By Sebastians

 • The Cardigans - Gran Turismo

 • The Cranberries - The Bury Hatched

 • Tunnel Trance Force - vol.8 CD1/CD2

Budu popisovat zvukový rozdíl oproti předchozímu zapojení, kde byl použit analogový signál ze zvukové karty Hercules a jak mám tento poslech dlouhodobě zažitý.

První věc, která mě při poslechu jakékoliv z nahrávek opravdu šokovala, byla ohromující změna zobrazené prostorové scény. Jako bych se octl v jiné dimenzi, než na jakou jsem byl dosud zvyklý. Dosti výrazným způsobem se rozšířil pravolevý i předozadní vjem, projev se zdál v pravém slova smyslu prostorovým a včetně dozvuků jsem měl pocit, jako bych seděl uprostřed jakési obrovské zvukové koule - stačilo jen zavřít oči. Paradoxně mi to připomínalo sluchátkový poslech, ačkoliv ve sluchátkách je vnímání prostorovosti výrazně omezeno. Všechny tóny i hlasy, které před tím zněly naléhavě či agresivněji, se oddálily, zapluly do pozadí a přesto byly natolik přítomné a reálné, že jsem si připadal, jako bych skutečně seděl před pódiem, či někdy naopak, jakoby zpěvačka stála u mě v pokoji. Na druhou stranu veškeré ruchy v pozadí, ale především dozvuky se projevily jakoby před tím byly v mlze a díky nim se staly všechny témbry mnohem živějšími a velice věrnými. Celý přednes se výrazně provzdušnil a celkově ho lze charakterizovat jako suchý, přesný, přirozený a neunavující. Pokud bych měl rozpitvat jednotlivé složky celého spektra, určitě bych nemohl opomenout změnu v oblasti nízkých kmitočtů, kde jsem zaznamenal posun směrem dolů. Zkrátka slyšel jsem to, co jsem před tím ještě neslyšel, spíše jen v náznaku. Nástroje, které byly před tím zahuhlané či zadunívaly, zněly s přesnějšími konturami a bylo cítit, že obzvláště velký buben a basa konečně dostaly jak se říká "tělo". Např. kopák (kotel) zněl tvrdě, suše, s perfektním dozvukem, bez cizorodých pazvuků, které znám z minulosti. Také v oblasti kritických kmitočtů mojí místnosti (60-80Hz nárůst a někde okolo 100Hz pokles) došlo k určitému zlepšení - zřejmě v závislosti na zredukování oněch nepřirozených pazvuků. Měl jsem pocit, jakoby se celá frekvenční charakteristika místnosti lehce vyrovnala. Středotónová oblast - mám za to, že právě tady jsem díky převodníku nabyl domnění, že reprosoustavy naprosto zmizely z prostoru a kdy� jsem zavřel oči, jejich lokalizace byla poslechem marná. Veškeré tóny středních kmitočtů byly reprodukovány úžasně plasticky. Častokrát jsem se ohlížel za sebe a ujišťoval se, že součásti a ruchy nahrávek, které mě vylekaly, nepochází někde z okolí. Vysoké kmitočty vystupovaly pocitově výrazněji, avšak platí zde to, co jsem popisoval na začátku - agresivní prvky (zejména v elektronické hudbě) se zjemnily a méně výrazné tóny, malé hudební nástroje v pozadí i různé skryté syntezátorové perličky, ozvěny a dozvuky vyšly najevo. To vše mělo za následek subjektivní potřebu zvyšovat hlasitost. Ovšem i při docela slušně vybuzené hlasitosti se celá hudební scéna jevila naprosto čitelně, zrovna tak jako při tišším poslechu.

Závěrem bych ještě dodal, že jsem poslouchal také v kombinaci zapojení, kde jako transport signálu posloužil můj stařičký CD přehrávač Grundig CD210. I zde svou důležitou roli převodník nezapřel a do značné míry zvuk tohoto CDP vylepšil.

Poté jsem samozřejmě nemohl nevyzkoušet reprodukci přes sluchátkový zesilovač Casea HeadAmp a sluchátka Sennheiser HD650, pro něž byl zesilovač před koupí (na přání) upraven. Takto podaná reprodukce byla dosud vůbec to nejlepší, co jsem kdy slyšel. Vše znělo naprosto přirozeně a řekl bych normálně. Marně jsem hledal nějaké mínus, všechno bylo přesně tak jak má být, z mnoha nahrávek byl doslova cítit skladatelův záměr a mnohému jsem také porozuměl - pro mě zatím absolutní HighEnd.

Dosud mi v sestavě chyběl poslední důležitý komponent a sice DAC, jehož významu jsem nepřikládal tak velkou váhu, ale když jsem se poprvé zaposlouchal do Cephea, zjistil jsem, že se stal alfou/omegou celého mého audio řetězce a jeho pořízení pro mě znamená zásadní obrat k lepšímu.

Tímto bych chtěl také poděkovat panu Vránovi za jeho skvělý výrobek, který si u ostatních audiofilů zasluhuje přinejmenším pozornost.

 

Pallos, Jeseník, 10/2007

[nahoru]

DAC Cepheus

Poslechový test se odehrál v obývacím pokoji cca 4x5m s akustikou spíše špatnou než dobrou (hlavně slabé zatlumení). Nejsem žádný recenzent a nevládnu absolutním sluchem, takže se v následujících se omezím pouze na zaznamenání změn v hubebním projevu  po změně zapojení přístrojů.

Podle informací výrobce je DAC Cepheus připravován ve dvou variantách podle charakteru zvuku, který je jim vlastní - zemitý či teplejší zvykový charakter anebo ostřejší či světlejší projev. Mnou zkoušený model byl ten "zemitý".

Stabilními články v sestavě byly reprosoustavy Xavian XN185II připojené (bi-wire) pomocí kabelů Krautwire Model 3.  Signál zesilovaly monobloky RiAudio MK-1 bez předzesilovače (mají regulovatelnou úroveń vstupu pro řízení hlasitosti) anebo integrovaný HarmanKardon HK670. K dispozici byl CD přehrávač Cairn Fog-2 a DVD HarmanKardon  DVD25.  Pro vysledování zvukových kvalit DAC Cepheus jsem vyrobil všechny myslitelné kombinace z uvedených přístrojů.

Pro zjednodušení se dále nebudu zabývat zapojeními s HK670, protože tento, ač ve své kategorii slušný zesilovač, nemohl být zachráněn žádným kouzlem při snímání nul a jedniček či jejich převodu do analogové podoby.

Pro seriózní srovnání tedy zůstaly monobloky RiAudio a zdroje signálu:

1. CD Cairn Fog-2 symetricky zapojený do monobloků

2. CD Cairn Fog-2 jako transport, digitálně propojený na Cepheus a ten symetricky do monobloků

3. DVD25 jako transport, digitálně propojený na Cepheus a ten symetricky do monobloků

4. DVD25 pomocí cinch DO monobloků

Poslouchal jsem:

Maksim, A New World, New World Concerto (Antonín Dvořák)

Madeleine Peyroux, Half the perfect world

Mark Knopfler, Sailing To Philadelphia

Dan Bárta, Entropicture

Alison Moyet, Hometime

Dream Theater, Score

Při zapojení (4) je zejména při přehrávání písní Madeleine Peyroux je vokál i hudební dobrovod výrazně zamlžený. Podezříval jsem producenty zmíněného CD z toho, že se svého úkolu nezhostili právě dobře. Nicméně, při poslechu (1), (2) i (3) se podařilo onu "mlhu" úspěšně rozfoukat. U ostatních nahrávek se situace opakovala, i když tady nebyl projev (4) tak tragický jako u Madeleine Peyroux. Alespoň její skladby posloužily k jasnému oddělení zrna a plev.

Zapojení (3) představuje ve srovnání se (4) naprosto zásadní vylepšení po všech stránkách. Nedokážu posoudit, jaké minimální schopnosti musí mít transport, aby Cepheus "zahrál", ale DVD25 (před třemi lety cca 17 tisíc) je určitě splňuje. Zařazení Cepheuse za DVD25 vedlo k pozvednutí hudebnímu projevu, kterého bych zakoupením nového CD přehrávače v kategorii do 20 tisíc dosáhl asi těžko, soudě podle mých skromných dosavadních zkušeností.

Porovnání zapojení (1), (2) a (3) již nebylo tak jednoduché a jednoznačné. Při přímém srovnání (2) a (3) jsem si poprvé ověřil, že na transportu také záleží. V konečném důsledku (2) hraje lépe než (3). Ty rozdíly nebyly ovšem tak zásadní, abych byl ochoten zaplatit nějakých 20-30 tisíc za dražší CD a používat jej jen jako transport.

Skutečné finále se tedy odehrávalo mezi (1) a (2). Opravdu jsem se chtěl ujistit, že Cepheus je dobrý doplněk k DVD, ale na CD přehrávač nemá. Cepheus jsem měl půjčený, za CD přehrávač Cairn jsem ovšem zaplatil. Pravda byla, jak už to bývá,  někde uprostřed. Pro nahrávky postavené na ženském vokálu se mi více líbila kombinace (1), tedy převodníky uvnitř mého CD přehrávače. Hlavně vokály působí čistějším a jemnějším dojmem. Celkové vyznění nahrávek je však umírněné a jakoby méně bohaté, zvuk je komornější. Oproti tomu zvuk (2) z Cepheuse je mnohem plnější, jakoby barevnější.

Neuměl jsem si definitivně vybrat vítěze, na některých nahrávkách to byl Cairn, na jiných Cepheus. Z testovaných skladeb se právě u Marka Knopflera projevila jednoznačná převaha v podání Cephea. A i ten doprovod k ženskému vokálu byl vlastně zajímavější přes Cephea...

Je možné, že kdybych malilinko slevil ze svých požadavků na čistotu vokálů, a vybral si Cephea, že bych v konečném důsledku získal z poslechu více?

Fero Šuška, Frýdek Místek 12/2006

[nahoru]

DAC Cepheus

Vážení kolegové, nadšenci. Měl jsem možnost odzkoušet DAC Casea CEPHEUS. Dovolte mi nyní podělit se s Vámi o své dojmy.

První dojem s převodníku je perfektní. V černé barvě je tento přístroj neskutečně elegantní. Na předním panelu je pouze červená dioda a nápis označující model. Osobně bych možná barvu diody změnil na modrou, ale to není důležité. Zadní panel je osazen vstupem na coax a optiku. Výstup je řešen dvojicí XLR a cinchů. Hlavní vypínač se rovněž nachází na zadním panelu stroje. Nejsem svou odborností zaměřen na hodnocení technické stránky přístroje, tudíž tím můj popis exteriéru končí.

Jako první jsem vyzkoušel propojení AA-Cepheus-AA skladbou od A Perfect Circle - The Package. Kdo zná, ví že tato skladba ukáže, zda aparatura basy zahraje či prohučí. K mému velkému zklamání musím přiznat, ze prvně zvolená kombinace basy víceméně prohučela. Výšky mi přišly lehce dominantní a středy byly rovněž velmi zvýrazněné. Celkově mi tato barva zvuku příliš nevyhovovala pro svou agresivitu.
Stejná skladba, avšak bez Cephea, tedy AA+AA. Zvuk se lehce uklidnil, výšky příjemnější, ale basy stále bez kontroly.
AA+Sony mi začalo hrát tak jak se má. Zvuk se celkově zkultivoval a basy najednou dostaly jasnou konturu.
AA+Cepheus+Sony, na této kombinaci jsem, dle mého necvičeného ucha nejlépe vychutnal barevnost skladby. Všeho bylo akorát a bylo to slyšet. Výšky se nesnažily za každou cenu hrát prim, středů bylo akorát, aby vykreslily odpovídající prostorovost a basy byly měkčí, ale jasně definované.

Jako další skladbu jsem zvolil z alba Billa Evanse Theme From M.A.S.H. Kombinace AA+Sony+Cepheus hrála příjemně. Klavír zněl famózně, basová linka byla jasně vystopovatelná, jen bicí (obzvláště dupák) mi zněl poněkud tlumeně.
Sony+AA, zvuk se mi projasnil, ale přiznám se, že to může být i vlivem psychoakustiky. Nemám možnost propojit všechny přístroje a potom přepínat, tzn. berte tento můj elaborát s rezervou. Zpět ke zvuku. Přijde mi hodně podobný jako s Cepheem, ale trošku jiskrnější.
AA+AA vše zní dobře, dokonce díky dominantnejšímu podání středů, velmi živě. Basů je malinko více, než hrál Sony. Celkově se mi zvuk líbí a zatím v podání této skladby nemám jasného favorita.
AA+Cepheus+AA. Ani tato kombinace nemá u mně zásadně vrchem. Basů tam je, dle mého nejvíc, ale ne na obtíž. Podání středů je velmi živé a činely mi cinkaji, tak jak by měly.

Sergio Mendes&Brasil 66 - For what it´s Woth, to je skladba s testovacího CD Focal v podání AA+Cepheus+AA zní opravdu dobře.Tato skladba ukáže opět basové neduhy sestavy a naznačí posluchači, do jaké míry je sestava schopna zahrát prostor. Ve výše zmíněném podání byl prostor dobrý, výšek bylo akorát jen basy opět neměly jasnou konturu, působily na mne rozplizle.
AA+AA ženský vokál lehce potichnul a vydrnkávání na basové kytaře zní malinko přesněji. Jakoby Cepheus v případě AA poněkud zostřoval a zpřesňoval jeho projev.
Sony+AA k mému údivu zjišťuji, že mi Sony zní lépe než AA. Jakoby přesněji a lepší kontrolou všech pásem. Drnkání na basu je přesné bez nepříjemných dozvuku, chřestítko zní z ,,předbedny" a vokál je fantastický.
Sony+Cepheus+AA, jak jsem měl pocit, že při jazzovém podání M.A.S.H.e Billa Evanse Cepheus přibrzďuje, tak v této kombinaci je pro mne vítězem. Ostřejší výšky a středy dodávají skladbě drive, bas je pevný a jasně konturovaný.

Poslední skladbou je Private Investigation od Dire Straits, je to moje oblíbená.
Sony+Cepheus+AA, jedním slovem, skvělé. Zatím asi nejlepší a nejživější podání této skladby, ktere jsem slyšel na svých aparátech.
Sony+AA, opět jedním slovem (či dvěma) Cepheus chybí. Dal skladbě ��ávu a živost. Vše zní korektně a ničeho nepřebývá. Jen ten drive malinko chybí.
AA+AA, zvuk mne nebaví. Ne, že by to nehrálo pěkně, ale mnou prvně nastavená sestava nasadila laťku vysoko a to AAčka nedohoní. Zvuk je ostrý a přijde mi jako by plošší.
AA+Cepheus+AA má lepší prostor, než samotní AA. Ale i tak se mi tato skladba nejvíce líbila na první sestavě. V této kombinaci jsou středy hodně dominantní a výšky možná až příliš ostré, což neznamená, že basů je málo, jen toho ostatního mi tam přijde moc.

Závěrem bych si dovolil požádat všechny o shovívavost s hodnocením mých pocitů. Nedělám si ambice recenzenta, bo jsem hluchý a poznám jen muziku, která se mi líbí a která ne. Stejně tak to mám se zvukem, líbí/nelíbí. Navíc, jak jsem už uváděl, musel jsem přepojovat, což není optimální. Snažil jsem se jen popsat své pocity z hudby. Z těch mi plyne, že by bylo optimální mít pro každý žánr naladěnou separátní sestavu, což je utopie. V některých případech mi byl Cepheus přínosem, jinde mi úplně nevyhověl. Asi bych si ho já osobně zatím nekoupil, protože mám už doma ,,krámů" dost a manželka by mně vyhodila. Ne, vážně, AA a Sony se mi ukázaly jako výborné přehrávače s rozdílným charakterem zvuku. AA je ostřejší a na basech ne příliš jistý, Sony hraje měkčeji, ale na basech jistěji. Vzhledem k rozdílnosti obou přístrojů pro mne nemá význam investovat do článku řetězce, který zásadním způsobem nevylepší celou sestavu. Pokud, ale někdo má přehrávač v cenové relaci 10-15tis a uvažuje o investici do přístroje za cca 30tis, potom bych mu Cephea určitě doporučil, neboť se domnívám, že by investici do něj získal zvukově víc, než pouhou obměnou přehrávače za drašší. Nicméně záleží na zbytku řetězce a hlavně - každý z nás to slyší jinak. Takže i jako alternativu k highendovému přehrávači lze Cepheus doporučit, zejména proto, že v kombinaci se Sony XA5ES měl zvuk mírnou převahu po celou dobu mého testíku.

Aparatura:
Zdroj - Sony XA5ES, Advance Acoustic MCD203
Zesilovač - Advance Acoustic MAP303DAII
Bedny - Monitor Audio Studio S6
Signálový kabel - Ixos Gamma 1002
Repro kabel - Xsymphony Infusion XP-OCC
Digitál - Optika Bandrige

Testovací CD:
A Perfect Circle - Thirteenth Step
Bill Evans - You Must Believe In Spring
Dire Straites - Sultans Of Swing (HDCD)
Testovaci CD kompilace od Focal

 

Mrazík, Hifi.Slovanet.sk 11/2006

 

[nahoru]

DAC CORONA MSE

Na samotném konci roku 2002 se mi dostal do rukou za účelem otestování přístroj, který mě velmi mile překvapil! Byl to D/A převodník CASEA CORONA MSE, který vznikl na Moravě ve firmě pana Vrány.
Tento přístroj mě svým zvukem okouzlil natolik, že jsem mu věnoval čas, i v době vánočních a novoročních svátků.
S označením CORONA již světlo světa uzřel jeden DAC, který však předjezdci přijali poněkud rozpačitě, takže se nedočkal rozšíření. Naštěstí se rychle přišlo na to, že za to mohla výstupní část. Po roce se narodil nový DAC - CASEA CORONA MSE. Výstupní část je osazena diskrétními součástkami, což není vůbec běžné. Na pozici výstupních obvodů se totiž standardně používají operační zesilovače, a to i u přístrojů z nejvyšších tříd. Používání diskrétních součástek na této pozici je poměrně řídké. (Např. ELECROCOMPANIET EMC-1, KRELL KAV-250cd/2 oba stojí přes 100.000,- Kč a jsou na ně skvělé reference.)

Popis zapojení:

Digitální část se takřka neliší od prvního produktu pana Vrány � CASEA DAC4390. Jako vstupní přijímač je též použit osvědčený a na jiter nenáchylný CS 8412 až 48kHz od firmy � Crystal Semiconductor, převodník je delta � sigma SC 4390 s 24bit. rozlišením od stejného výrobce. Tento čip obsahuje i digitální filtr. Výstupní obvody jsou ale již úplně jiná káva. Každý kanál je osazen obvodem sestaveným z diskrétních součástek. Protože nebylo nutné použít výstupní oddělovací kondenzátory, tak odpadá jakákoliv možná kritika ze stran jejich odpůrců. Je zde použito DC servo, které drží výstupní ss napětí pod hodnotou citlivosti mého měřáku. Pan Vrána si je dobře vědom toho, jak škodlivé může být rušení v síťových rozvodech, a proto před síťové zdroje předřadil opravdu poctivý filtr. Jako zdroje napájecího napětí použil dva zalité, nízko rozptylové transformátory Talema. Ten větší dodává proud analogovým obvodům, ten menší obvodům digitálním. Starší DAC4390 je osazen pouze jedním transformátorem. Netradiční pozornost byla věnována filtraci a stabilizaci napájecích napětí. Filtrační kapacita přesahuje 50.000 uF! Stabilizace je také provedena mnohem lépe než u staršího modelu, kde byli použity �pouze� nízkošumové stabilizátory 317 a 337. Zde je stabilizace tvořena - OP. zesilovači, LP. Filtry a ještě tranzistory - tak to se opravdu jen tak nevidí! Většina součástek je aplikována povrchovou SMD montáží, což je dobře, protože to přináší kratší signálové cesty. Veškeré použité součástky patří ke kvalitním typům, a je zde použito na 60 polypropylénových a SMD blokovacích kondenzátorů! Výstupy jsou ukončeny zlacenými RCA konektory s teflonovou izolací. Zkrátka na ničem nebylo šetřeno, a vše je důsledně podřízeno co nejmenšímu ovlivnění procházejícího signálu.
Když se pod kapotu tohoto přístroje podívá laik, tak asi řekne, že je to velmi pěkně a profesionálně provedeno. Pokud tam nakoukne opravdový znalec, bude konstatovat, že to má ambice aby to dobře fungovalo, a musel to vyrobit někdo, kdo to nedělá jen pro peníze.
Shrnuto a podtrženo � nová CORONA MSE má mnohem lépe řešeny napájecí zdroje, a výstupní část než má DAC 4390, a také její přímá konkurence.

Poslechová zkušenost:
Jako vstup můžeme použít optický Toslink, nebo coaxiální 75 ohm.BNC/CINCH.
Využil jsem coaxiální vstup. Pro propojení jsem použil mě osvědčený NEOTECH ND021080 � vřele doporučuji, (pokud víte o lepším za rozumné peníze dejte mi prosím vědět, rád ho vyzkouším), NEOTECH byl lepší než mnohem nákladnější KrautWire Digital.
DAC jsem zapojil do své domácí sestavy. K porovnání, a jako zdroj dat sloužily dva integrované CD přehrávače: Francouzský EVOLUTION 1 C.E.C. a MARANTZ CD-14, takže žádní chudáčkové. Do vstupu předzesilovače vedly vždy jen jedny kabely, a to od právě poslouchaného přístroje. Tím jsem vyloučil jednak teoretickou diferenci mezi kabely ( i když shodnými), a hlavně možnost ovlivnění přeslechy mezi vstupy. Je to pracnější způsob, než jen přepínaní vstupů, ale člověk má jistotu.
Popisovat zvuk slovy považuji za těžké, i když tak nezřídka činím. Momentálně mám trochu zjednodušenou situaci protože můžu popisovat hlavně rozdíly, které jsem zaznamenal.
Když porovnám samotné přehrávače dojdu k tomuto poznání:
MARANTZ ukazuje větší dynamiku, má více basů a je celkově níže posazen.
EVOLUTION 1 je lehčí a vzdušnější.
Při konfrontaci CORONY MSE proti EVOLUTIONU se s převodníkem znatelně zvětší pocit přirozenosti projevu, vše je čistější, přesnější, pevnější a ztrácí se deficit v dynamice, hlavně basů a základních kmitočtů. Je to charakterem podobné, ale jako by s mnohem dražšího a vyzrálejšího přístroje. Musel jsem konstatovat, že takovýto �digitál� se dá již velmi dobře poslouchat, a že takhle hraje jen skutečný - HIGH-END.
Při porovnání tohoto DAC a CD-14 se situace prakticky opakuje. Při poslechu přes převodník se opět posuneme kvalitativně dál, basy jsou přesnější, vokály se stanou hladšími a opravdovějšími. Původní charakter však zůstává, MARANTZ má i s převodníkem objemově více basů a stále nedosahuje kvalit transportu z mého Francouze s připojenou CORONOU MSE, kde to hraje transparentněji, pravdivěji a více analogově. Krásně je to slyšet například na vokálu Kenny Rankinse ve skladbě Always.

Musím se připojit k těm, kteří tvrdí, že více záleží na mechanice, výstupní části a poctivých zdrojích, než na převodnících, kterými se mnohý výrobci chlubí a to i u levných přehrávačů.
Z mých poznatků vyplývá, že přidáním opravdu dobrého DAC navíc připojeného kabelem který to nezkazí, mů�eme zlepšit zvuk svého CD přehrávače, a základní znaky v reprodukci zůstanou z větší části zachovány.
Použil jsem již poměrně drahé přístroje � 40.000,- a 80.000,- Kč, a přesto se CORONĚ MSE povedlo oba přehrávače citelně pozvednout do vyžších sfér. Když vezmu v úvahu cenu CORONY musím konstatovat, že její přikoupení ke stávajícímu přehrávači většiny milovníků hudby je smysluplné a vřele doporučuji zkoušku. Když uvážím, co mi CORONA za svoji cenu přinesla, napadá mě, že je to jedna z nejlepších koupí kterou můžeme v oboru HIFI udělat.
Vzpomínám si na DAC od MUSICAL FIDELITY X-DAC za 18.000,- Kč, který jsem před časem zkoušel a musím se pousmát. Tento převodník nepřinesl žádné zlepšení mého EVOLUTIONU, ba naopak. I to co se ukrývalo uvnitř přístroje, bylo diametrálně jinde než co je vidět v CORONĚ MSE, která by podle mého názoru mohla stát v porovnání s X-DAC tak 40.000,- Kč. I CASEA DAC4390 je na tom konstrukčně lépe než Angličan uzavřený v trubce, ale také nefunguje lépe než obvody v mém přehrávači. Zvuk byl jen trochu jiný, ale ne jednoznačně lepší. Za nový produkt od pana Vrány zaplatíme jen o 6.000,- Kč více než za jeho nižší a starší model, ale dle mého názoru tím získáme zvukový přínos, k drtivé většině CD přehrávačů do ceny až 100.000,- Kč! Poměr výkon/cena se u DAC4390 dá označit za lehce nadprůměrný, kdežto u CORONY SME musí strhnout pomyslné měřidlo!

Pro lepší představu o problému to shrnu EVOLUTION 1 má znatelně lepší mechaniku než MARANTZ CD14, ten má zase naopak lepší zbytek svých vnitřností. Nejlépe jsou na tom jednoznačně, ale obvody CORONY MSE, a to jak konstrukčně tak hlavně po zvukové stránce!

Tak, nemohl jsem si pomoci a již jsem výrobci zapůjčený vzorek nevrátil, a obohatil jsem s ním mou sestavu. CORONA MSE mi přinesla výrazné zlepšení oproti mému Francouzi, a dopomohla mi o pořádný kus přiblížit se představě o dokonalosti. Také jsem tímto krokem změnil fakt, že CD přehrávač byl nejslabším článkem mé sestavy, a měl jsem tendenci k jeho náhradě. Musíme si uvědomit toto: co nevydolujeme z CD placky to tam již nedostaneme ani nejlepšími reproduktorovými soustavami, ani zesilovači! Pro mě bylo velmi zajímavé zjištění, že ani jednou tak dražší MARANTZ mi neukázal po všech stránkách lepší výsledek.
Pokud se podíváme na dnešní trend, kdy firmy vyřazují ze své výroby CD přehrávače vyšších tříd a vrhají se na nové formáty je zakoupení takto kvalitního DAC ke stávajícímu CD přehrávači nižší třídy jednou z nejvýhodnějších alternativ jak kvalitně přehrávat svou sbírku CD. Navíc pokud vezmeme v úvahu ztrátu z kterou dnes prodáme několik let starý přehrávač, ( je to 50 a více % PC.), a cenu nového přístroje z citelně vyšší třídy, aby byl přínos dostatečný, je volba upgrade ve formě externího DA převodníku za 20.000,- Kč velmi výhodná a účinná. Nesmíte ale vlastnit přehrávač od trochu nadutého NAIM AUDIA které považuje digitální výstupy u svých CD za zbytečné, a nebo sáhnout po např. MUSICAL FIDELITY.. Myslím si, že když CORONU MSE připojíte NEOTECHEM k C.E.C. či AMBERU CD 2100, CD 3100, dosáhnete stejně, nebo skoro stejně fantastický výsledek jako já! A v tom případě - je vymalováno!

Použité nahrávky :
BEST OF CHESKY JAZZ AND MORE AUDIOPHILE TEST/VOLUME 2, ROGER WATERS � AMUSED TO DEATH, DEAD CAN DANCE � SPIRITCHASER, DURA AND BLUES CLUB � KLUD A PIESOK, DAVID BOWIE � HEATHEN, ALI FARKA TOURE WITH RY COODER � TALKING TIMBUKTU.

Použitá sestava :
CD přehrávače : EVOLUTION 1 C.E.C., MARANTZ CD-14
Předzesilovač : NOBLE AUDIO � EDISON dual mono preamplifier
Výkonový zesilovač : NOBLE AUDIO � EDISON class A mosfet power amplifier
Reprosystémy : NOBLE AUDIO � REFERENCE modular systém
Linkové kabely : CABLE 4 YOU - WHITESNACKE ONE dva páry
Výkonové kabely : KRAUTWIRE MODEL 3 (plný bi-wiring - takže dva sety)
Digitální kabel : NEOTECH ND021080

 

Pavel Rehberger, AMP 1/2003

[nahoru]

CASEA DAC 4390

CASEA je mladá severovýchodně česká, respektive moravská značka pana Daniela Vrány. Specializuje se na výrobu sluchátkových zesilovačů a digitálně analogových převodníků.
Měli jsme možnost prověřit dlouhodoběji vlastnosti posledního modelu digitálně analogového převodníku CASEA DAC4390. Tento DAC je vysoce jakostní 24-bitový D/A převodník delta-sigma konverze, pracující se vzorkovacími kmitočty do 48kHz. Je použitelný jako externí převodník pro CD přehrávače, DAT magnetofony nebo digitální rádio (44,1kHz;48kHz;32kHz). My jsme přístroj otestovali tentokrát pouze pro první případ použití.

Popis a konstrukce:
Převodník má elegantní kabát velikosti midi. Čelní panel je hliníkový, upraven eloxováním s firemním logem a modrou LED diodou. Vlastní šasi je z pevného plechu opatřeného černým lakem. Zpracování lze hodnotit na výbornou, je bezesporu adekvátní vyšší třídě.
Na zadním panelu nalezneme síťový vypínač, optický TORX173 i koaxiální BNC 75Ohm digitální vstup s přepínačem volby, zdířku pro síťovou šňůru a samozřejmě 2 analogové výstupy pozlaceným RCA konektorem.
Po odejmutí krytu se objeví úhledně a profesionálně zpracovaný plošný spoj:
Na vstupu je použit přijímač/dekodér CS8412 firmy Crystal Semiconductor, kvalitní digitální obvod vyspělé generace, který obsahuje zdroj přesných na jitter velmi málo náchylných hodin. Samotný převodník je osazen obvodem CS4390, což je kompletní stereo digital-to-analog systém obsahující 128x digitální interpolaci, delta-sigma digital-to-analog konverzi čtvrtého řádu, 128x převzorkování, 1bit delta-sigma modulator a analogový filtr.
Použíté digitální, ale i analogové obvody jsou z kategorie ověřených, které nalézáme v přístrojích vyšší třídy.
Jako analogový filtr a výstupní buffer je použita Butterworthova dolní propust druhého řádu,která obsahuje operační zesilovače BURR-BROWN OPA604 s nízkým zkreslením (0,0003% /1kHz), rychlostí přeběhu 25V/us a šířkou pásma 20MHz. Na výstupu OZ není použit žádný odpor, žádný vazební kondenzátor a díky tomu je výstupní odpor tohoto převodníku 20 ohmů. Vliv propojovacích kabelů by tedy neměl být zásadním kritériem. Je použit obvod pro nastavení stejnosměrného napětí na výstupu (DC offset), které je pod 1mV. Napájecí zdroj obsahuje v síťové části filtr, následuje 7W toroidní odstíněný transformátor TALEMA. Kapacita filtračních kondenzátorů dosahuje 40000uF (to je hodnota,kterou nedosahují ani některé slušné zesilovače). Použito je celkem 9 stabilizátorů. Levý a pravý kanál mají oddělené zdroje. Z hlediska odstupu signálu od šumu a menšího zvlnění napětí je analogová a digitalní část osazena typem 317/337. V celém přístroji jsou použity pouze metalizované rezistory DRALORIC s tolerancí 1% a fóliové kondenzátory WIMA, EVOX-RIFA, ARCOTRONICS. Plošný spoj je oboustranný, prokovený, strana součástek slouží jako stínění. Z důvodu dobrého odstupu je přístroj navržen se třemi na sobě nezávislými zeměmi.

Testovací signály hudební i generované:
Použité zdroje testovacích signálů: 1) DENON HI-FI Check CD Audiophile Series, 2) Stereo a Video TEST CD.

Transport a srovnávací převodník: Copland CD266
a) Stopy pro ověření linearity převodníků zvládl Casea DAC s transportem CD266 v případě generovaného sinusového signálu příkladně, -80dB byl signál jasně slyšitelný s malým závěsem šumu, řekněme shodně jako Copland CD266. V případě hudebního signálu při nástupu klavírního partu po ztišení orchestru při -80dB převodník vyhodnotil úsek cca na 1/2 sec jako bez signálu, resp. nahradil jej digitální nulou, její náběh a konec byl provázen mírným lupnutím. Copland jako celek tuto část zvládá bez výpadku. Uchem blízkým kalotě vysokotónovému měniči byla ovšem tato událost zaznamenána v případě nulového útlumu zesilovače, v mém případě Primare A30.1. Při nižší než maximální úrovni a s vyšší poslechovou vzdáleností nebyl jev přímo k postřehnutí.
b) Při použití testovacího signálu z cd TEST CD Stereo a Video, stopy 57-67 pro zjištění linearity se chovaly oba převodníky naprosto shodně - měly částečné stabilní problémy s hudebním signálem označeným jako nahrávka o úrovni -80 dB ("cvrlikání" hudby se šumem).
Signály o úrovni -60 dB pak oba převodníky interpretují jako hudebně obsažené s rozeznatelným závěsem šumu - s nerozeznatelnými rozdíly.

Transport a srovnávací převodník: Kenwood DP5090.
Velmi podobné výsledky z hlediska linearity, Kenwood jako integrovaný celek se v okamžiku nahrazování nulou projevoval kultivovaněji, tady lupnutí bylo opravdu málo znatelné.
Dále jsme porovnali všechny varianty po hudební stránce.

Resumé:
Převodník Kenwoodu DP 5090 se projevil jako kultivovanější v nahrazování nulou, avšak po hudební stránce je přínos Casea DAC4390 připojeného na digitální výstup zmíněného přístroje jednoznačný.
V případě Coplandu CD266 - u průběhu nízkoúrovňových signálů se projevuje sofistikované řešení konstruktérů Copland, kdy díky práci s ditherem nedochází téměř k výpadkům detekce signálu. I po hudební stránce je Copland přece jen lepší.
Poslechové srovnání proběhlo na více přístrojích - viz. seznam na konci textu.

Zvuk:
Zvukové atributy převodníku jsou samozřejmě poplatné použitému transportu a kabelu. Předpokládáme však, že logické využití Casea DAC4390 bude pro upgrade přehrávačů kategorie do 20 000,- Kč.
DAC se vyznačuje stabilním kvalitním zvukovým obrazem, velmi dobré je prostorové podání scény, neutrální až sušší zvuk, nikoliv však ostrý. Pokud jsem použil jako transport Copland CD266, byly změny minimální v okamžiku, kdy byly všechny signálové cesty aktivní a propojené. Byl tedy sepnut digitální výstup Coplandu a analogový zůstal připojený k zesilovači. Protože ten je aktivní stále, musí se vyloučit byť sebemenší možnost ovlivnění výstupů, resp. vstupů. Zesilovač Primare má hodnotu přeslechů na vynikající úrovni, ale to nestačí. Po odpojení propojovacího kabelu byly skutečně rozdíly markantnější. (To pro vysvětlenou - až se budete věnovat poslechu nějakého externího převodníku, nikdy na to nezapomeňte!)
Zpět ke zvuku: Casea je trochu sušší, výšky nejsou tak otevřené, CD266 má dynamiku a otevřenost. Ve skutečnosti mi trvalo dost dlouho, než jsem o tom nabyl plného přesvědčení. To také proto, že do hry vstupují i rozdíly způsobené změněnou signálovou cestou, konkrétně digitálním kabelem Supra Trico. Navštívivší mne Patrik Bláha však i při slepém testu zmíněné atributy zcela jednoznačně odhalil.
Hudební signál z Casea DAC4390 se vyznačuje přesným rozložením hudební scény, sušším zvukem s bezproblémovou dynamikou a kompaktním přednesem v celém spektru.
Velmi zajímavé byly také zkušenosti s provozem převodníku připojeného na audio digitální výstup DVD přehrávače, konkrétně Teac DV-3000 (přehrávač s dekodérem dts kategorie do 20 000,-). Vykazované výsledky hovoří ve prospěch takové kombinace. O kvalitě analogových stupňů prvoplánovitých video DVD přehrávačů si samozřejmě netřeba dělat iluze. Přestože o kvalitách DV-3000 jistě lze mluvit v dané třídě s respektem, převodník od Casea dodá jeho CD-DA zvuku potřebné parametry v mnoha aspektech.

Milan Černohorský: Přímé srovnání firmy DACu CASEA s Kenwoodem DP 5090 jako CD přehrávačem vyznělo mnohem lépe pro externí DAC z Moravy. Preferoval jsem v posuzovaných nahrávkách větší rozližení prostoru, sametovější výšky a hlubší basy. Integrovaný Kenwood má občasné problémy s ženským vokálem a zrnem na výškách. Je to opravdu levný produkt a to se na jeho zvukovém projevu zákonitě projevuje. Externí DAC jako je CASEA jeho zvuk skutečně vylepší. Jednu výhradu však k němu mám. Podle mého soudu jeho cena, která činí cca 18.000 Korun českých snižuje konkurenceschopnost výrobku pro účel upgrade cd přehrávače. Při porovnání výkon-cena si nejsem zcela jist příznivým efektem dobré investice.
(Pozn. Po uzávěrce byla po konzultaci s výrobcem uvedena cena pro koncového uživatele 13 990,-Kč, což poslední větu autora více relativizuje)

Závěr:
Výborně zpracovaný přístroj značky Casea DAC4390 zachází s dodaným signálem velmi korektně. Jako upgrade bychom ho doporučili váhavým zájemcům o koupi přístroje vyšší třídy, vlastnící již kvalitní přehrávač (transport) třídy cca do 20 000.-Kč. Je pravděpodobné, že zvukový přínos, resp. vrácená investice bude vyšší, než v případě transakce >prodej a nákup dražšího přehrávače<.
Pozornost by mohli především zbystřit i ti, kteří používají svůj DVD přehrávač i pro reprodukci hudby na klasických nosičích audio CD.

Konkurence:
Alchemist TS D1 96/24
Arcam Delta BB50
Cyrus Q24
California Audio Labs Sigma II
Musical Fidelity X DAC

Komponenty použité v testu:
Redakční sestava plus:
digitální kabel 75Ohm Supra Trico o délce 1m RCA i koax/RCA, kabely analogové Supra EFF ISL, GutWire Chime, reproduktorové GutWire Chime, Xavian XN270, Deco GT, Sony CDP XA7-ES, Denon DCD 755, Teac DV-3000, Kenwood DP5090, Cairn 4807 - integrovaný 2*60Watt / 8 Ohm, reproduktorové soustavy - Audax / Scan-Speak, reproduktorové kabely JPS Lab UltraConductor, Supra Ply 3.4/ S

 

Jiří Michálek, AMP 5/2001

[nahoru]