D/A převodník


Cepheus


zvětšit

Cena:  24000 Kč

Provedení:

V současné době se DAC Cepheus dělá ve dvojím provedení čelního panelu, existuje sříbrná a černá barva. V obou případech jde o elexovaný hliník. Černá verze přístroje je k dispozici pouze v limitovaném počtu.

Digitální část:

Digitální SPDIF signál je možné přivést do BNC nebo optického TORX173 vstupu. Pozice vstupního přijímače je osazena obvodem CS8416 firmy CIRRUS LOGIC, jenž je schopen přesně rekonstruovat všechna potřebná data ze vstupního SPDIF signálu a díky vlastnímu oscilátoru s fázovým závěsem PLL omezit jitter pod 200ps. V kombinaci s dvouvrstvým návrhem plošných spojů a dokonalými napájecími zdroji včetně stínění digitální části je zaručen tento minimální jitter na samotném DAC, který je osazen čipem CS43122 firmy CIRRUS LOGIC. CS43122 je kompletní vysoce kvalitní 24bitový/192kHz stereo digitálně-analogový převodník. Tento obvod obsahuje digitální interpolační filtr následován 5bitovým delta-sigma modulátorem, jenž budí dynamic-element-matching obvod (DEM) druhé generace. Výstup z DEM řízení pokračuje do DAC jenž je multi-element-switched capacitor včetně low-pass filtru a je plně symetrický. Tato multi-bitová architektura výrazně omezuje rušivý šum a zkreslení ve výstupním napětí na všech jeho úrovních a také více zmenšuje citlivost na jitter než tradiční 1-bitové architektury.

Analogová část:

Těmto obvodům je věnována velká péče. Jsou tady použity kvalitní moderní operační zesilovače. Symetrický analogový signál je zpracováván symetricky od DAC až po XLR konektory. V signálové cestě nejsou použity žádné vazební kondenzátory. K zamezení stejnosměrných napětí na výstupech slouží DC serva. Analogový Low Pass Filter je třetího řádu a jeho strmost záleží na vstupním digitálním signálu. Pokud je tento do vzorkovací frekvence 48kHz má strmost -3dB na kmitočtu 34kHz. Pokud je vstupní digitální SPDIF signál fs 96kHz, analogový LPF filtr má strmost -3dB na kmitočtu 90kHz. CEPHEUS je vybaven obvody opožděného připojení výstupních konektorů jenž se připojují po deseti sekundách od zapnutí přístroje. Po vypnutí síťovým vypínačem se výstupy odpojí okamžitě takže rušivé rázy do připojeného zesilovače jsou eliminovány.

Napájecí zdroje:

Při konstrukci napájecích zdrojů v tomto DA převodníku bylo vyvinuto velké úsilí v odrušení všech částí napájecích obvodů od rušivých vf složek pronikajících do citlivých digitálních obvodů a zbytečně způsobují vysoký jitter, který má za následek zrnitý, agresivní, suchý a dopředný zvuk. Také na analogovou část nepůsobí různé formy rušení dobře a i tady jsou aplikovány nejrůznější metody odrušení. Vzhledem k velkému vysokofrekvenčnímu rušení nacházejícímu se v rozvodné síti je primární část osazena diskrétním LC filtrem. Následují dva zalité toroidní transformátory proslulé firmy TALEMA. Větší 15W pro analogovou část a menší 7W pro Digital. Za sekundárním vinutím jsou vratné pojistky tzv. PolySwitch, dále diskrétní usměrňovače přemostěné keramickými kapacitami. Hned na začátku DC napětí jsou LC filtry tvořeny tlumivkou s velkokapacitními elektrolyty a k nim paralelně polypropylenové kondenzátory 1uF a keramika 100n pro eliminaci zbylého vf rušení ze sítě, jenž nepobral primární LC filtr. Vcelku slušný zabiják vf rušení v napájení hned ze začátku nemyslíte?

Převratnou novinkou v zapojení zdrojů jsou tzv.virtuální země. Drtivá většina konkurence, bohužel, využívá středního vývodu sekundárního vinutí síťového transformátoru jako referenční zem o niž se opírají všechny důležité obvody. To je z hlediska odstupu od rušení ze sítě fatální chyba neboť přes kapacitu vinutí transformátoru má rušení volnou cestu z primárního vinutí do sekundárního a tudíž přímo do zemnících cest. Takto zarušené země jsou zdrojem problémů a způsobují nesprávnou činnost citlivých digitálních i analogových obvodů. To se opět neblaze projeví na zvukových vlastnostech celého zařízení. V CASEA CEPHEUS je referenční zem vyráběna z vyčištěného odrušeného referenčního napětí jenž je výkonově regulováno. Tyto kvalitní referenční zemnící potenciály jsou v tomto DAC použity dva a jsou na sobě naprosto nezávislé. Jeden pro tzv.digitální zem a druhý pro analogovou zem. Dva jsou použity pro dosažení maximálního možného odstupu analogu od digitálu a omezení možnosti ovlivňování se mezi sebou.

Většina výrobců používá na pozici regulace a stabilizace napětí obvody 78xx/79xx nebo 317/337 jenž se pro citlivé digitální obvody a audio moc nehodí. Drop-outy a rušení na jejich výstupu jsou poněkud tvrdého charakteru a jejich odstranění není vůbec jednoduché. Vůbec nestačí veliký elektrolytický kondenzátor na výstupu jenž by se stejně na vysokých kmitočtech míjel účinkem. Pomohl by RC člen, ale tím by se zase zmenšoval činitel stabilizace.  V DAC CEPHEUS jsou regulátory důležitých napětí poskládané z diskrétních součástek. Nejprve je vytvořené napětí napěťovou referencí, které je perfektně vyčištěné vyhlazené a odrušené. O samotnou regulaci se společně starají precizní nízkošumové operační zesilovače a výkonové tranzistory. Tato technologie zapojení regulátorů poskytuje naprosto čisté napájecí napětí tolik potřebné pro bezproblémovou funkci důležitých a citlivých obvodů. Takovýchto regulátorů je v tomto DA konvertoru šest. Na nedůležitých pozicích jsou použity dva obvody 317. Celkem tedy osm regulátorů napájecích napětí.

Technické parametry

 

Casea Cepheus
Délka bitového slova 16 - 24 Bit
Vzorkovací frekvence 16 - 192 kHz
Analog filter cut off (fs 16-48kHz) 34kHz  -3dB
Analog filter cut off (fs 96-192kHz) 90kHz  -3dB
Frekv.charakteristika (fs 16-48kHz) 5Hz - 20000  -1,1dB
Frekv.charakteristika (fs 96-192kHz) 5Hz - 20000  -0,1dB
Výstupní impedance 94 Ohms
Zatěžovací impedance (min) 600 Ohms
Vstupní impedance 75 Ohms
DAC CS43122 (5bit)
Redukce jitteru PLL (CS8416) + low jitter zapojení
Digitální filtr Součást CS43122
Analog filter a buffer celosymetrický 3.řádu
Digitální vstupy BNC (SPDIF) , Optický (TOSLINK)
Analogové Výstupy RCA (CINCH) , Symetrický (XLR)
Rozměry mm (š x h x v) 420 x 250 x 70 mm
Hmotnost 4,8 Kg
Záruka 24 měsíců
Cena 24000 Kč

 

Fotografie


obrázek produktu
D/A převodník Cepheus
obrázek produktu
D/A převodník Cepheus
obrázek produktu
D/A převodník Cepheus zadní strana
obrázek produktu
D/A převodník Cepheus
obrázek produktu
D/A převodník Cepheus
obrázek produktu
D/A převodník Cepheus